Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


1000 dolarów za rejestrację. Tyle wynosi cennikowa stawka za nazwę z końcówką .bond

1000 dolarów za rejestrację. Tyle wynosi cennikowa stawka za nazwę z końcówką .bond

Rejestr domeny .bond ambitnie ocenia potencjał swojej nowej końcówki. Nazwy w tym rozszerzeniu mają kosztować między 800 a 1 tys. dolarów. To stawki standardowe – nie dla adresów premium.

Taką kwotę wymienił Kevin Kopas, COO w ShortDot. To stawka zaporowa dla większości potencjalnych abonentów. Nawet klienci korporacyjni zastanowią się dwa razy, zanim zarejestrują nazwę za taką cenę. Ciekawszych domen nTLD jest przecież pod dostatkiem, w dodatku w bardziej przystępnych cenach. Jeśli natomiast chodzi o rejestracje defensywne, łatwiej skorzystać z usługi blokady nazw, choć nie wiadomo, czy ShortDot uruchomi taką usługę dla swojej końcówki.

Kopas zaznaczył, że rejestr nie będzie stosował stawek premium. Podstawowa cena i tak jest dostatecznie wysoka. Szefowie ShortDot mają nadzieję, że końcówka wpadnie w oko poręczycielom (bondsmen), firmom oferującym obligacje (financial bonds) oraz… fanom Jamesa Bonda. Co ciekawe, TLD wcześniej należała do australijskiej uczelni Bond Univeristy, ale została odkupiona przez ShortDot kilka miesięcy temu. Uniwersytet nie korzystał ze swojej domeny.

.bond to druga TLD w posiadaniu ShortDot. Rejestr zarządza również domeną .icu, w której oferuje nazwy za 2 dolary. Stawka za odnowienie jest wyższa i wynosi 8 dolarów. Jak widać model biznesowy w przypadku obu końcówek jest właściwie przeciwstawny.

Liczby wskazywałyby na to, że ten „tańszy” jest skuteczny – w rozszerzeniu .icu zarejestrowanych jest 2,16 miliona nazw. To obecnie trzecia najpopularniejsza końcówka w rankingu nTLD. Tyle tylko, że jej wzrost trudno wytłumaczyć. Końcówka była delegowana do strefy root w maju 2015 r. Ale to w ciągu ostatnich 16 miesięcy jej zasoby wzrosły z kilkuset tysięcy do ponad 2 milionów. Taka dynamika wydaje się mocno podejrzana – sprawia wrażenie raczej „wspomaganej” niż organicznej. To jednak nie pierwszy przypadek, gdy rejestry nTLD posiłkują się niezbyt przejrzystymi metodami do pompowania statystyk.

Akronim ICU oferuje szeroką gamę interpretacji. W miarę kompletną listę można znaleźć pod tym adresem https://www.acronymfinder.com/ICU.html.

Tagi: , , ,

Tutaj możesz komentować