Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.

Raport CNNIC: liczba domen .cn przekroczyła 20 milionów

Raport CNNIC: liczba domen .cn przekroczyła 20 milionów

Liczba nazw zarejestrowanych w chińskim rozszerzeniu krajowym wynosi już ponad 20,6 miliona. Tak wynika z raportu CNNIC, instytucji zarządzającej rozszerzeniem .cn.

Tempo rozwoju chińskiego rynku domen właściwie już nie powinno zaskakiwać – a jednak trudno oprzeć się zdumieniu, czytając doniesienia z tamtego regionu. Chińczycy zadziwiają nas wysokimi transakcjami, szybką adopcją nowych domen, które wciąż nie doczekały się odpowiednio „przyjaznego klimatu” w Europie, wrażenie robią także dane na temat wzrostów na tamtejszym rynku pierwotnym, w szczególności w chińskiej domenie krajowej.

Na początku zeszłego roku informowaliśmy, że Chińczycy pod względem liczby nazw zarejestrowanych we własnej ccTLD prześcignęli Niemców, którzy dotychczas byli liderami tego segmentu. Minął rok i Niemcy wciąż nie przekroczyli 17 milionów zarejestrowanych adresów .de, podczas gdy Chińczycy są na dobrej drodze do 21. milionowej nazwy w domenie .cn

Tak wynika z danych udostępnionych przez CNNIC w raporcie zatytułowanym „Statistical Report on Internet Development in China”. Dokument wprawdzie nie został jeszcze oficjalnie przetłumaczony na język angielski, ale „wyciąg” na temat najważniejszych danych raportu można znaleźć na łamach serwisu Coreile.com, prowadzonego przez eksperta zajmującego się tamtejszym rynkiem adresów www.

Liczba domen .cn wydaje się jednak znikoma w porównaniu z liczbą internautów w Państwie Środka. Ta ostatnia wzrosła do 731 milionow – to niemal tyle, ile wynosi populacja całej Europy. Z dostępu do sieci w Chinach korzysta obecnie nieznacznie ponad 50 proc. mieszkańców tego kraju – co oznacza, że potencjał do wzrostu jest olbrzymi. Dotyczy to zarówno liczby użytkowników sieci, jak i rynku domen.

Obecnie w Chinach zarejestrowanych jest 42 miliony adresów internetowych w różnych rozszerzeniach. Udział końcówki .cn w rynku domen wynosi 48,7 proc.  Druga pod względem popularności jest domena .com z wynikiem ok. 14,3 miliona nazw i 33,9 proc. udziałów, a trzecia – .net. Dokładne wyniki dla dziesięciu największych domen zarejestrowanych przez abonentów z Państwa Środka ilustruje poniższe zestawienie.

cnzestawienie

A oto tabelka przedstawiająca dynamikę wzrostu na chińskim rynku domen w ciągu minionej dekady.

dynamikawzrostucn

Uwzględniając powyższe i biorąc pod uwagę fakt, że w Chinach działa obecnie 77 milionów firm, z których jedynie 4,8 miliona posiada własną witrynę, łatwo uświadomić sobie, jak gigantyczny jest potencjał rozwojowy tamtejszego rynku domen i e-biznesu.

Zestawienie przygotowane przez CNNIC zdaje się nie uwzględniać nowych domen, z których wiele milionów zarejestrowanych jest przez chińskich registrarów. To szkoda, bo takie dane umożliwiłyby  bardziej dokładny ogląd sytuacji i dostarczyły wskazówek na temat tego, w jakie końcówki warto inwestować z myślą o klientach z najludniejszego państwa świata.

Tagi: , , , ,

Tutaj możesz komentować