Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.

Co siódma nowa domena składa się z samych liczb

Co siódma nowa domena składa się z samych liczb

Co siódma nazwa zarejestrowana w nowej domenie składa się wyłącznie z cyfr. Powodem tego stanu rzeczy nie są jednak „fikcyjne” adresy, ale zapotrzebowanie na domeny numeryczne na rynku chińskim.

Wyłącznie z cyfr składa się 15,57 proc. adresów nTLD – ustaliła redakcja serwisu DomainIncite.com na podstawie analizy plików strefowych niemal tysiąca nowych domen dostępnych do rejestracji. Badanie zostało przeprowadzone 19 czerwca i uwzględniło 20 933 637 nazw zarejestrowanych w nowych domenach. Z tej grupy aż 3 259 684 adresów miało charakter czysto numeryczny. W przypadku czternastu nTLD nazwy cyfrowe stanowiły co najmniej jedną trzecią strefy. W jednej z końcówek liczba tego typu adresów wynosiła około dwóch trzecich.

Powodem tego stanu rzeczy jest boom domenowy na rynku chińskim i specyficzne upodobania tamtejszych internautów. Preferencje te jednak są po części dyktowane uwarunkowaniami systemu DNS, który nie umożliwia rejestracji chińskich znaków. W efekcie cyfry stają się jedynym symbolem dopuszczonym w DNS zrozumiałym dla wszystkich chińskich internautów.

W ujęciu procentowym najbardziej obfitującą w adresy numeryczne końcówką jest domena .gold. Spośród wszystkich zarejestrowanych w tym rozszerzeniu nazw aż 66,32 proc. do nazwy złożone wyłącznie z cyfr. W liczbach bezwzględnych przoduje końcówka .xyz z wynikiem 867 455, która jednak w ujęciu proporcjonalnym wypada poniżej średniej – „tylko” 14,34 proc. zarejestrowanych w niej nazw to nazwy numeryczne.

Oto pełne zestawienia przygotowane przez redakcję DomainIncite.com:

Odsetek nazw numerycznych zarejestrowanych w nTLD:

ntld1

Nazwy numeryczne w liczbach bezwzględnych:

ntld2

Tagi: , , , ,

Tutaj możesz komentować