Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Domena warta 200 tys. USD sprzedana za 11 USD

Domena warta 200 tys. USD sprzedana za 11 USD

Adres Credit.club, wyceniany przez rejestr końcówki .club na 200 tys. dolarów, został zarejestrowany za bazową stawkę abonamentową w wysokości 10,99 USD. Wszystko przez błąd w systemie.

14 stycznia za 140 tys. dolarów podczas konferencji NamesCon została sprzedana domena Wine.club. Zainspirowany tą sprzedażą Bruce Marler postanowił rozejrzeć się za wartościowymi adresami w domenie .club i jeszcze tego samego dnia udało mu się zarejestrować w serwisie Name.com domenę Credit.club. Za 10,99 dolara. Marler nie marnował czasu. Pod zakupionym za okazyjną cenę adresem postawił serwis z ofertami z branży kredytowej. Jednocześnie w korespondencji z domainerami deklarował, że domena jest przeznaczona na sprzedaż.

Niedługo później okazało się, że domena Credit.club miała zostać wystawiona na sprzedaż przez operatora końcówki w ramach programu. Dyrektor wykonawczy rejestru .CLUB Colin Campbell zaznaczył, że kwota przypisana do adresu wynosiła 200 tys. dolarów. Jak zatem doszło do rejestracji nazwy premium za bezcen? Wskutek… zaniedbania rejestru.

Credit.club była jedną ze 130 domen premium znajdujących się w trakcie zmiany statusu: z zastrzeżonych na zajęte przez rejestr. Z powodu błędu systemu adresy przez 26 godzin były dostępne do rejestracji za podstawowe stawki abonamentu. Marler przypadkowo trafił w „okienko” i stał się posiadaczem domeny premium za grosze. Zdaniem Campbella, umowa między Name.com i abonentem zawiera zapisy pozwalające na odzyskanie nazwy. Dyrektor .CLUB zaznaczył jednak, że rejestr nie będzie z nich korzystał ze względu na wkład czasu i pracy włożony przez Marlera w stworzenie serwisu pod zarejestrowaną domeną.

Gdzieś w tle tej historii z happy endem pobrzmiewa pytanie: czy to prawda czy tylko PR? Puszczenie w obieg chwytliwej opowiastki o niemal totolotkowym farcie abonenta i „dobrym sercu” rejestru to z pewnością lepszy sposób na pozyskanie internautów dla domeny .club niż kampania display. Ale oczywiście nie przesądzamy sprawy.

Tagi: , , , , , , ,

Tutaj możesz komentować