Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Chiński serwis escrow ujawnia wartość transakcji w Q1 2015

Chiński serwis escrow ujawnia wartość transakcji w Q1 2015

Serwis DN.com ujawnił wysokość transakcji zrealizowanych za jego pośrednictwem w pierwszym kwartale br. Z publikacji DN.com możemy się również dowiedzieć, jakie domeny cieszą się największym zainteresowaniem w Państwie Środka.

W pierwszym kwartale br. chiński serwis escrow DN.com obsłużył transakcje o wartości 2,7 miliona dolarów. Największą z nich była sprzedaż trzyliterowej nazwy w domenie .com za ok. 420 tys. dolarów. Na liście sprzedaży opublikowane zostały jedynie pierwsze znaki adresów oraz ich końcówki TLD (z wyjątkiem „jedynki”, z której ujawniono dwie litery). Jak widać z infografiki opisującej wyniki giełdy, aż sześć z dziesięciu najdroższych domen to adresy numeryczne. Wszystkie z wyjątkiem jednej to nazwy krótsze niż pięcioznakowe i aż dziewięć to adresy w domenie .com.

Czajna DN ranking

Łączna liczba transakcji obsłużonych przez DN.com w Q1 2015 wyniosła 170. W styczniu za pośrednictwem DN.com sprzedano domeny o łącznej wartości 358 tys. dolarów, w lutym wartość ta wzrosła do 1,09 miliona USD, a w marcu – do 1,26 miliona USD. Średnia kwota transakcji w styczniu wynosiła ok. 12 tys. USD, w lutym – 42 tys. USD, a w marcu – 17 tys. USD. Ciekawie wygląda lista końcówek sprzedanych adresów. W ok. 85 proc. przypadków sprzedane nazwy zarejestrowane były w rozszerzeniu .com, co akurat nie budzi zdziwienia. Bardziej interesująco wyglądają kolejne miejsca. 4 proc. transakcji to sprzedaże nazw z końcówką .cc, a 3,5 proc. – z końcówką .cx (ccTLD przypisana Wyspom Bożego Narodzenia). Dopiero na czwartej pozycji znalazła się końcówka .cn, a na szóstej .com.cn. Co ciekawe, w zestawieniu znalazła się również końcówka .xyz z wynikiem 0,6 proc. sprzedaży. A oto pełna lista TLD ze średnimi stawkami płaconymi za adresy w tych rozszerzeniach.

Czajna TLD ranking
Źródło: http://dngeek.com

Warto obserwować transakcje na dynamicznie rozwijającym się chińskim rynku, ponieważ domenowe trendy w Państwie Środka mogą kształtować wartość końcówek globalnych, w które mogą inwestować również polscy domainerzy.

Tagi: , , , , , , ,

Tutaj możesz komentować