Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Facebook wystartował z usługą w domenie .me

Facebook wystartował z usługą w domenie .me

Chodzi o aplikację Rooms.me, która umożliwia tworzenie anonimowych forów dyskusyjnych. Jednak z punktu widzenia domainera ciekawszy od „produktu” jest wybór końcówki.

Domena Rooms.me do niedawna należała do abonenta pochodzącego z Indii. Obecnie dane Whois dla tego adresu są zastrzeżone. Jednak serwis TechCrunch donosi, że za aplikacją Rooms.me stoi firma Zuckerberga. Usługa umożliwiająca tworzenie (prawie-)anonimowych forów dyskusyjnych przeznaczona jest wyłącznie na urządzenia mobilne. Przedsięwzięcie było zapowiadane już na początku października na łamach „New York Timesa”.

O ile fani gadżetów mobilnych będą zainteresowani bardziej stroną „merytoryczną” tematu, o tyle z punktu widzenia rynku domen godna uwagi jest końcówka, na jaką zdecydował się Facebook w promocji swojej nowej usługi. Choć domena .me z roku na rok zyskuje na wartości, to w Polsce wciąż nie jest doceniana. Zainteresowanie tą końcówką wykazują szczególnie firmy z branży technologicznej, producenci aplikacji i młode pokolenia internautów. Atrakcyjność domeny polega m.in. na jej „personalnym” znaczeniu w języku angielskim. Jednak warto też zwrócić uwagę na efekt swoistego sprzężenia zwrotnego, jakie zachodzi na rynku domen w przypadku niektórych „młodych” rozszerzeń. Z jednej strony końcówki zyskują na wartości dzięki wykorzystaniu ich przez duże firmy w swoich serwisach czy usługach. Z drugiej – atrakcyjność danej TLD wśród „małych graczy”, np. startupów, sprawia, że chętniej korzystają z niej również korporacje, dodatkowo wzmacniając rynkową pozycję danej końcówki.

Tagi: , ,

Tutaj możesz komentować