Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Czy domaining będzie istniał za 10 lat?

Czy domaining będzie istniał za 10 lat?

Przyzwyczailiśmy się do świadomości, że adresy www to fundament obecności w sieci. Czy jednak przemiany technologiczne nie doprowadzą do ich stopniowej marginalizacji? Nad tą kwestią zastanawiają się inwestorzy na łamach forum NamePros.

Rynek domen już dawno wszedł w fazę dojrzałą. Rządzą nim inne zasady niż w minionej dekadzie, do pewnego stopnia zmieniły się również sposoby zarabiania na adresach. Domeny premium wciąż są pewną inwestycją, jednak rola nazw zmienia się wraz z przemianami technologicznymi i zmieniającym się ekosystemem sieci. Adresy www stanowią bezpieczny fundament obecności w sieci, choć wiele małych firm ignoruje ich znaczenie, ograniczając swoje kanały komunikacyjne do kont społecznościowych. Jakiego zdania na temat przyszłości domen są zachodni inwestorzy?

Rozmaite opinie na ten temat padają w wątku na forum NamePros. Jeden z dyskutantów twierdzi, że adresy www podzielą los kaset magnetofonowych. Wszystko przez popularyzację smartfonów, rozszerzonej rzeczywistości, internetu rzeczy – i zmianę sposobu, w jaki wchodzimy w interakcję z obiektami w sieci. Kolejny rozmówca zauważa, że żadna z wymienionych technologii jak na razie nie zdołała zastąpić domen i zaoferować dla nich alternatywy.

Trudno w ogóle wymyślić coś, co mogłoby zastąpić system nazw domen. W końcu o adresach należy myśleć nie tylko jako o keywordach z popularną końcówką, ale również – lub przede wszystkim – jako brandach, nazwach firm, usług, produktów. Z takiego założenia wychodzi kolejny dyskutant, który celnie stwierdza, że dopóki będzie istniała reklama, dopóty potrzebny będzie dobrze brzmiący URL.

Jednak pojawiają się też kolejne pesymistyczne głosy. Dyskutant o nicku Kingslayer twierdzi, że infrastruktura technologiczna, która mogłaby wyeliminować domeny, jest we wczesnej fazie rozwoju. Gdy laptopy i desktopy odejdą w niepamięć, również domeny stracą na znaczeniu. Jego zdaniem, nie nastąpi to jednak w dającej się przewidzieć przyszłości. To raczej kwestia kilku epok technologicznych. W końcu obecnie trudno sobie wyobrazić system lub urządzenie, które mogłoby trwale zastąpić komputery osobiste.

Kolejni użytkownicy podkreślają jednak, że w perspektywie najbliższych lat pozycji domen nic nie zagraża. Media społecznościowe jako kanał komunikacyjny są zawodne, w dodatku stanowią cudzą własność, na której firma nie powinna zbytnio polegać. Jedyną niezależną i „pełnowartościową” obecność w sieci zapewnia własna strona pod własnym adresem www.

A jaką przyszłość prognozują domenom polscy inwestorzy? Zapraszamy do podzielenia się swoją opinią w komentarzach!

Tagi: ,

Tutaj możesz komentować