Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Ecodomen nie będzie

Ecodomen nie będzie

Donuts zawiesza nazwy „eco” zarejestrowane w swoich rozszerzeniach. To efekt niedopatrzenia, jakiego dopuścił się rejestr, „zapominając” o przepisach ICANN.

ECO to zarejestrowana nazwa międzynarodowej organizacji rządowej (intergovernmental organization, IGO) – Economic Cooperation Organization. ICANN sporządził wykaz nazw i skrótów przypisanych takim podmiotom z zaleceniem ich zablokowania w nowych rozszerzeniach. Donuts dopuścił się jednak niedopatrzenia i nie zastrzegł tych nazw, w efekcie czego zarejestrowane zostały takie adresy, jak eco.careers czy eco.domains. Teraz spółka naprawia błąd – kosztem abonentów. Donuts wysłał do klientów oświadczenie z przeprosinami, tłumacząc, że w danej sytuacji nie jest w stanie nic zrobić.

Firma z Bellevue zarządza ponad 600 tys. nazw, które z różnych powodów są objęte restrykcjami i niedostępne do publicznej rejestracji. Jedną z głównych przyczyn wstrzymywania adresów do rejestracji jest ryzyko kolizji z końcówkami używanymi w intranecie. Lista IGO przygotowana przez ICANN nakłada kolejne obostrzenia dotyczące rejestracji nazw. Ciągi w rodzaju „african-caribbean-and-pacific-group-of-states” z pewnością zainteresują mało którego domainera czy internautę, jednak na liście ICANN jest wiele trój- i czteroliterówek, z których część godna jest uwagi – a nazwa „eco” należy do najbardziej atrakcyjnych w spisie. Ciekawa sprawa, że organizacja ECO nie korzysta z „czystej” nazwy ECO, a ze znacznie mniej intuicyjnego adresu ECOsecretariat.org.

Osobną kwestią jest rozwiązanie sprawy przez Donuts – a właściwie jego brak. Domainerzy dość ostro krytykują zachowanie rejestru w tej kwestii. Nie tyle dlatego ze względu na popełniony błąd, ile z uwagi na brak propozycji zadośćuczynienia. Przykładowo oferty bezpłatnej rejestracji innej nazwy w jednej z zarządzanych przez siebie domen. Sprawa może być o tyle irytująca, że kasacja niektórych adresów została dokonana ponad trzy tygodnie po ich rejestracji – a to oznacza, że działania deweloperskie czy marketingowe związane z tymi nazwami mogły znajdować się już w zaawansowanej fazie. Jak widać niefrasobliwość to cecha nie tylko polskiego rejestru.

Tagi: , , ,

Tutaj możesz komentować