Rumuński odpowiednik NASK tworzy państwową giełdę NFT i zdecentralizowany system nazw domen
Rumuński rejestr pracuje nad uruchomieniem państwowej giełdy NFT. Zamierza też stworzyć zdecentralizowany system nazw domen na blockchainie. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w skali Europy.
Rumuński odpowiednik NASK, ICI Bucharest, a zgodnie z pełną nazwą Narodowy Instytut ds. Badan i Rozwoju w Informatyce (National Institute for Research and Development In Informatics), postanowił stać się jedną z sił napędowych „zmiany paradygmatu” spod znaku web3.
Instytut poinformował na swojej stronie o zainicjowaniu dwóch projektów strategicznych na bazie blockchaina. Do ich implementacji posłuży technologia Elrond Network. To blockchain o wysokiej wydajności stworzony przez startup z Sybinu (Rumunia), na którym od 2017 r. działa kryptowaluta Elrond (EGLD).
Pierwszy z projektów ICI to platforma handlu NFT, czyli niewymienialnymi tokenami, przeznaczona dla instytucji państwowych, firm i obywateli. Druga to zdecentralizowany system nazw domen (DNS) i domen najwyższego poziomu (TLD). Jak twierdzi instytut, technologia Elrond Network ma zapewnić „nadzwyczajną skalowalność rozwiązania oraz ujemny ślad węglowy”.
Oficjalna nazwa platformy to The National System for Issuers and Digital Assets, czyli Krajowy system dla wydawców cyfrowych aktywów. Jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w skali Europy, a może nawet świata (jeśli uwzględnić fakt, że jest ono realizowane przez instytucję zarządzającą rejestrem domeny krajowej). Oba projekty rozwijane są przy aktywnej współpracy ICI z inżynierami Elrond.
„Naszym wspólnym celem jest budowanie więzi między obywatelami, środowiskiem biznesowym i instytucjami państwowymi za pomocą najnowszych rozwiązań cyfrowych. Technologie z zakresu web3 mogą zwiększyć wydajność, tempo i bezpieczeństwo funkcjonowania administracji publicznej” – oświadczył Adrian Victor Vevera, dyrektor generalny ICI Bucharest.
Zgodnie z założeniami projektu platforma ma posłużyć do współpracy wymienionych „interesariuszy” przy projektach o wysokiej użyteczności publicznej, takich jak edukacja, ubezpieczenia, kwestie związane z własnością intelektualną, rejestry gruntów i budynków, tytuły własności, certyfikaty autentyczności, łańcuchy dostaw i dystrybucji, certyfikaty energetyczne, zbiórki pieniędzy oraz wiele innych spraw, które poddają się cyfryzacji.
Drugi projekt jest bardziej zaskakujący jak na instytucje, która zarządza rumuńskim rejestrem domeny krajowej (.ro). ICI zapowiada wdrożenie zdecentralizowanego systemu DNS i TLD w oparciu o „globalną sieć 3200 serwerów Elrond w celu przezwyciężenia ograniczeń klasycznych systemów DNS i TLD oraz słabości obecnej scentralizowanej architektury”.
Nowy system ma zapewnić instytucjom publicznym i cyfrowym platformom wyższy poziom bezpieczeństwa i odporności na cyberataki. Dodatkowo dostępność nowych nazw domen ma „zwiększyć innowacyjność cyfrowych ekosystemów oraz form organizacji i prezentacji w sieci dla firm i instytucji”. System nazw domen oparty na blockchainie ma również umożliwić przejście cyfrowych platform instytucji publicznych do ekosystemu web3.
Język komunikatu jest miejscami enigmatyczny. Nie jest do końca jasne, czy ICI zamierza tworzyć własne rozszerzenia dTLD czy „przenosić” domenę .ro na blockchain i jak zamierza „przeskoczyć” problem ograniczonej dostępności witryn opartych domenach blockchainowych w większości przeglądarek internetowych. Przedsięwzięcie ma charakter pionierski i jest niewątpliwie ambitne, warto więc śledzić jego rozwój. Jeśli wypali, można się spodziewać, że niebawem śladem ICI podążą kolejne rejestry, w tym NASK.
Tagi: .ro, Adrian Victor Vevera, blockchain, dTLD, EGLD, Elrond, Elrond Network, ICI, ICI Bucharest, National System for Issuers and Digital Assets, NFT, Rumunia