Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Namecheap przejmuje Namebase.io. To kolejny krok registrara na rynku domen HNS

Namecheap przejmuje Namebase.io. To kolejny krok registrara na rynku domen HNS

Namecheap, drugi największy rejestrator domen na świecie, wzmacnia swoją obecność na rynku alt-root. Firma przejęła startup Namebase.io – platformę handlu adresami na bazie technologii Handshake (HNS).

We wrześniu 2021 r. informowaliśmy, że Namecheap wprowadził do oferty domeny na bazie protokołu Handshake. Teraz firma wykonała kolejny krok w ekspansji na tym rynku. Namebase.io, startup specjalizujący się w handlu domenami HNS, zamieścił na Twitterze wpis z wiadomością o przejęciu go przez Namecheap.

Namecheap to jeden z pierwszych mainstreamowych rejestratorów, który zaczął oferować domeny typu alt-root, czyli działające na bazie protokołów alternatywnych w stosunku do DNS. To również pierwszy registrar, który zaczął akceptować walutę Bitcoin jako formę płatności za domeny. Firma przeciera więc szlaki na drodze do adopcji rozwiązań spod znaku „crypto” na rynku domen. Jest to tym bardziej znaczące, że Namecheap jest drugim pod względem liczby obsługiwanych nazw rejestratorem na świecie. Według danych RegistrarOwl.com spółka utrzymuje blisko 13 milionów nazw – o ok. 2,5 miliona więcej niż trzeci w rankingu Tucows.

Namebase.io to platforma skupiona wyłącznie na domenach HNS. Jej claim głosi: „żyjesz życiem online, ale nie posiadasz swojej online’owej tożsamości – czas to zmienić”. To przesłanie rozmija się jednak z aktualną ofertą Namecheap, który oferuje domeny HNS w trybie abonamentowym. Domeny na bazie protokołu Handshake, podobnie jak domeny blockchainowe, można posiadać na własność – w odróżnieniu od domen działających w systemie DNS. HNS umożliwia nawet zdobycie na własność końcówki TLD. Pojawia się więc pytanie, w jakim stopniu registrar będzie ingerował w ofertę przejętej firmy i czy pozwoli sobie na utrzymanie dwóch rozbieżnych modeli biznesowych pod różnymi markami.

W sekcji „About” na stronie Namebase.io można przeczytać:

„Handshake pomoże w stworzeniu internetu, który jest bardziej bezpieczny, odporny na cenzurę i ataki, bardziej prywatny i stanowi własność osób a nie korporacji. Naszym celem jest sprawienie, by Handshake był łatwy w użytkowaniu i stał się rozwiązaniem powszechnym”.

Domeny HNS mogą służyć zarówno jako adresy, jak i portfele kryptowalutowe. Tego typu nazwy obecnie nie są obsługiwane przez większość popularnych przeglądarek – do ich odczytania niezbędna jest instalacja specjalnego pluginu. Opera, która posiada ok. 1–2 proc. udziałów w rynku przeglądarek, prawdopodobnie wprowadzi w tym roku „natywne” rozszerzenie umożliwiające dostęp do domen HNS.

Akwizycja Namebase.io może być dla Namecheap bardzo przyszłościowym posunięciem. Adresy oparte o zdecentralizowane protokoły będą zyskiwać na popularności wraz z rozwojem rynku Web 3.0 i tworzących go technologii.

Tagi: , , , , , , , , ,

Tutaj możesz komentować