Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Popularny rejestrator Namecheap zaczyna oferować domeny na bazie Handshake

Popularny rejestrator Namecheap zaczyna oferować domeny na bazie Handshake

Namecheap, jeden z największych rejestratorów domen na świecie, wprowadził do swojej oferty domeny Handshake. To końcówki oparte na zdecentralizowanym protokole, alternatywnym w stosunku do Ethereum.

Domeny alt-rootowe wchodzą do mainstreamu. Właśnie wprowadził je do swojej oferty Namecheap – według rankingu Domain Name Stat drugi największy rejestrator na świecie, a według zestawienia Forbes jeden z najlepszych rejestratorów roku 2021.

Namecheap oferuje obecnie 11 domen działających niezależnie od systemu DNS. Są to następujące końcówki: .p, .pgp, .sox, .elite, .ill, .saas, .creator, .oh, .oo, .oot, .orb. Rejestrator zamiesza powiększyć tę ofertę o kolejne alt-rootowe domeny w niedalekiej przyszłości.

Rozszerzenia oparte są na blockchainie Handshake (HNS). To projekt niezależny od Ethereum i systemu ENS, a zarazem stanowiący alternatywę dla DNS. Adresy mnemoniczne w ENS tworzone są w oparciu o smart contracty. Również końcówki działające na Ethereum (.eth i .luxe) są smart contractami, które zarządzają alokacją domen (nazw) drugiego poziomu.

Tymczasem ambicją projektu Handshake jest stworzenie systemu analogicznego do DNS, tyle że niezależnego zarówno od ICANN, jak i od technologii blockchain. W skrócie chodzi o to, że wszystkie pełne węzły (ang. full node) funkcjonujące w sieci Handshake mają być serwerami root, udostępniającymi plik strefowy. Dodatkowo każdy użytkownik ma zyskać możliwość zakupienia własnej… TLD. W systemie DNS taka gratka to koszt rzędu co najmniej 200 tys. dolarów, niewspominając o ryzyku braku akceptacji ICANN.

Podobieństwo Handshake do DNS dotyczy niestety również sposobu płatności. Podczas gdy w ENS za domenę płaci się tylko raz, Namecheap zamierza pobierać płatność za domeny HNS w trybie rocznego abonamentu. Dodatkowym, „strukturalnym” mankamentem tej oferty są ograniczenia techniczne związane z obsługą domen alt-rootowych przez przeglądarki internetowe. Użytkownicy, którzy chcą skutecznie dotrzeć pod taki adres, muszą odpowiednio skonfigurować swoje przeglądarki i wyposażyć je w niezbędne pluginy.

Nowa oferta Namecheap dostępna jest z poziomu głównej wyszukiwarki. Wystarczy wpisać nazwę i kliknąć w button HNS, by ograniczyć wyszukiwanie do domen HNS. Ceny wydają się przystępne.

Wprowadzenie końcówek alt-rootowych do oferty Namecheap to kolejny znaczący krok na drodze do szerszej adopcji kryptodomen po „otwarciu się” Ethereum na domeny DNS i wprowadzenie możliwości importowania tradycyjnych TLD do sieci ENS.

Tagi: , , , , , , , , , ,

Tutaj możesz komentować