Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Sedo wprowadza na giełdę domeny Ethereum

Sedo wprowadza na giełdę domeny Ethereum

Największa giełda domen na świecie uruchomiła obsługę sprzedaży nazw z końcówką .eth. Są to adresy powiązane z drugą największą pod względem kapitalizacji rynkowej kryptowalutą Ethereum.

Związek między domainingiem a kryptowalutami nie ogranicza się do segmentu domen kryptowalutowych, które w ostatnich miesiącach zyskały zawrotną popularność. Okazuje się, że kryptowaluty mają również własny domenowy ekosystem – w dodatku generuje on adresy, którymi można handlować. Tak przynajmniej wygląda sytuacja w przypadku Ethereum – drugiej największej kryptowaluty po Bitcoinie, a zarazem platformy programistycznej umożliwiającej tworzenie smart contractów.

Pionierem w nowej dziedzinie handlu adresami powiązanymi z kryptowalutą okazała się giełda Sedo, która w komunikacie prasowym poinformowała o wprowadzeniu nazw z końcówką .eth na swoją platformę sprzedażową. To spora innowacja, ponieważ rozszerzenie .eth zasadniczo różni się od innych domen. Nie jest ono końcówką systemu DNS, nie posiada akredytacji ICANN i w zasadzie niewiele ma wspólnego z domenami w rozumieniu klasycznych adresów internetowych przeznaczonych do tworzenia stron www i obsługi poczty e-mail.

Rozszerzenie .eth należy do systemu ENS, czyli Ethereum Name System. Jest to oparty na blockchainie rozproszony system nazw, który umożliwia translację trudnych do zapamiętania ciągów znaków na nazwy mnemoniczne. Pod tym względem działa podobnie do systemu DNS. Istotną różnicą jest to, że nazwy z końcówką .eth z założenia nie służą do tworzenia stron internetowych, ale „upraszczania” adresów portfeli Ethereum. Dzięki nim użytkownicy sieci Ethereum mogą przesyłać do siebie jednostki tej kryptowaluty, podając prostą kombinację znaków lub nazwy własne, np. Xyz.eth lub Piotrek.eth itp., zamiast niezapamiętywalnej kombinacji cyfr i liter tworzącej adres publiczny.

Trudno przewiedzieć, ile domeny .eth mogą być warte w przyszłości. Prawdopodobnie ich cena będzie rosła adekwatnie do wartości kryptowaluty i całej sieci Ethereum. Obecnie większość topowych keywordów z końcówką .eth wystawionych na Sedo jest dostępnych do zakupu w trybie buy now za 50 tys. dolarów. W zeszłym roku adres Exchange.eth został jednak sprzedany za 600 tys. dolarów. Ale uwaga! Kwota nie trafiła do portfela konkretnej osoby. Została „zamrożona” w smart contractcie i może zostać odzyskana po roku, jeśli nabywca zdecyduje się zwolnić nazwę.

Więcej na temat działania domen .eth i systemu ENS można przeczytać na stronie https://ens.domains.

Tagi: , , , , , ,

Komentarz ( 1 )

Czym możesz się podzielić?

  1. Karol 10 lutego 2018 Odpowiedz

    Wooow, coś niesamowitego! Czekam na więcej wpisów o ethereum

Tutaj możesz komentować