Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Kandydaci, rejestrujcie domeny! Zanim ktoś zarejestruje je za was

Kandydaci, rejestrujcie domeny! Zanim ktoś zarejestruje je za was

Wielkimi krokami zbliżają się wybory samorządowe. Wśród nawału obowiązków kandydaci do rad, sejmików oraz jednoosobowych organów wykonawczych powinni pamiętać o istotnym „drobiazgu”: zabezpieczeniu swoich nazwisk w domenie .pl.

Politycy często zaliczają wpadki z domenami w tle. Inni z kolei wykazują daleko posuniętą zapobiegliwość. Jak Donald Trump, który zabezpieczył ponad 3,5 tys. domen zawierających jego nazwisko w rozmaitych kontekstach. Polscy politycy nie mają takiego rozmachu. Czasem zapominają o podstawowych środkach ostrożności. Tak było w przypadku utraty przez PiS domeny KPPiS.pl, którą posługiwał się klub parlamentarny tej partii. Z powodu nieprzedłużenia została ona przejęta. Po zmianie abonenta pojawiła się pod nią witryna zatytułowana „Klub Przyjaciół Pieczywa i Sera”. Najwyraźniej nowy administrator postanowił zakpić z poprzedniego.

W kwietniu portal WP.pl poinformował o zmianie abonenta domeny PrezydentSzydlo.pl. Obecnie znajduje się ona w posiadaniu firmy GDS Finanse. Nie wiadomo, jaki był cel jej przejęcia lub zakupu ani jakie jest przeznaczenie adresu. Ta sama spółka jest również abonentem domeny Tusk2019.pl. W kwietniu Jarosław Kaczyński zadecydował, że Beata Szydło będzie kandydatem PiS na stanowisko prezydenta Wrocławia. Jeśli wygra, domena PrezydentSzydlo.pl może znacząco zyskać na wartości. Jeśli nie zostanie odkupiona przez główną zainteresowaną, może stać się np. forum opiniowania poczynań ewentualnej pani prezydent. Niekoniecznie przez osoby jej życzliwe.

Adekwatne środki zapobiegawcze powinni przedsięwziąć wszyscy liczący się kandydaci ubiegający się o stanowiska w wyborach samorządowych. Odbędą się one jesienią tego roku, więc już najwyższy czas na zabezpieczenie swoich osobistych „brandów”. Dokładne terminy nie są znane, wiadomo, że głosowanie odbędzie się w dniu wolnym od pracy między 17 października a 9 listopada.

W wyborach samorządowych wyłania się członków organów rad gmin (również rad miast na prawach powiatu), rad powiatów, sejmików wojewódzkich, a także jednoosobowych organów wykonawczych gmin: wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Wybory odbywają się co co pięć lat.


Tutaj możesz komentować