Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Zarejestruj domenę, zanim zrobi to ktoś inny

Zarejestruj domenę, zanim zrobi to ktoś inny

Pod takim hasłem GoDaddy opublikował infografikę zachęcającą do ochrony własnego wizerunku w internecie. Oprócz porad dotyczących rejestracji nazw znajdziemy w niej przykłady domenowych „wpadek” znanych osób.

Firma GoDaddy, największy rejestrator domen na świecie, opracowała infografikę w formie porad dotyczących rejestracji domen popartych „case’ami” – przypadkami znanych osób, które nie zadbały o rejestrację domeny z własnym nazwiskiem. Jednym przywołanych przykładów jest republikański kandydat na prezydenta USA Ted Cruz, który zarejestrował adres TedCruz.org, podczas gdy domena TedCruz.com została już wcześniej zajęta przez jego przeciwników politycznych. Pod tym ostatnim adresem wyświetla się plansza z
napisem „Support president Obama”.

Jakie wnioski wynikają z podobnych sytuacji? GoDaddy oferuje pięć porad dotyczących ochrony wizerunku i rejestracji domen:

1. Nie musisz rejestrować każdej domeny związanej z twoją osobą lub biznesem. Istotne jest wybranie właściwych nazw i zwiększenie swojej ekspozycji w internecie w kontrolowany sposób.

2. Pomyśl o dziesięciu adresach, które mogłyby ci najbardziej zaszkodzić, i zarejestruj je, zanim zrobi to twoja konkurencja.

3. Zarejestruj domeny jak najwcześniej – jeśli jesteś osobą publiczną i ktoś „zgarnie” ci je sprzed nosa, zapłacisz za nie znacznie drożej na rynku wtórnym. Tym drożej, im bardziej urośnie twoja „wartość rynkowa”.

4. Nie marnuj swoich domen. Przekieruj je na własne strony www lub fan page’e.

5. Bądź aktywny! Wykaż inicjatywę i sprawdź, w jakich wartościowych rozszerzeniach możesz zarejestrować cenne dla siebie nazwy. Rozważ takie końcówki, jak ccTLD (np. .pl), GccTLD, jeśli prowadzisz firmę, największe gTLD, jak .com czy .net, oraz niektóre nTLD, jeśli odnoszą się do dziedziny twojej działalności.

Rejestracja i utrzymanie np. kilkudziesięciu domen może wydawać się sporym wydatkiem na dłuższą metę. W praktyce jednak jest to przedsięwzięcie znacznie tańsze niż odkupywanie „swoich” domen na rynku wtórnym bądź ochrona własnego wizerunku przed czarnym piarem wynikającym m.in. z braku zabezpieczenia odpowiednich adresów.

CarlyFiorina_Inforgraphic_sethmyers

Tagi: , ,

Komentarze ( 4 )

Czym możesz się podzielić?

 1. David 19 maja 2015 Odpowiedz

  Na dodomator.com jest ciekawa opcja do tworzenia kombinacji słów w nazwie domeny. Po wybraniu kilku nazw kolejny etap to funkcja „bulk upload” na GoDaddy. Przy odrobinie szczęści będzie kilka sensownych domen do zarejestrowania.

  • Przemysław Ćwik Przemysław Ćwik 19 maja 2015 Odpowiedz

   Ale trochę mało opcji, np. w kategorii tech jest raptem kilkanaście wariantów. Z tego, co kojarzę, tego typu generatorów jest całkiem sporo, np. http://www.namemesh.com

 2. David 19 maja 2015 Odpowiedz

  Literówka w poprzednim komentarzu. powinno być dotomator.com

 3. senio 28 maja 2015 Odpowiedz

  Ok, lepiej zapobiegać niż potem walczyć o wizerunek czy odkupować cenne domeny, ale warto też pamiętać, ze rejestracja domeny tylko w celu podszywania się pod jakąś spółkę (i osobę?) lub po to, żeby wyprzedzić i zmusić firmę do odkupienia domeny może skończyć się tym, że taki delikwent przegra sprawę w sądzie i i tak będzie musiał oddać adres.

Tutaj możesz komentować