Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Błąd Google spowodował wyciek 282 tys. wpisów Whois

Błąd Google spowodował wyciek 282 tys. wpisów Whois

Google przypadkowo ujawnił dane właścicieli 282 867 domen objętych usługą prywatności. Wszystko przez błąd w oprogramowaniu Google Apps.

Google Apps to zestaw usług biurowych oferowanych przez koncern z Mountain View. Pakiet ten zawiera również opcję rejestracji domen, udostępnianą na podstawie umowy resellerskiej z firmą eNom. W sumie przez Google Apps zarejestrowano 305 925 domen. Wskutek błędu w oprogramowaniu dane abonentów dla 94 proc. tych adresów, chronionych przez dodatkowo płatną usługę prywatności, zostały udostępnione do wglądu w bazie Whois. „Usterkę” odkryła firma Cisco i doniosła o niej korporacji z Mountain View 19 lutego br. Błąd został naprawiony, ale abonenci domen zostali o nim poinformowani dopiero miesiąc później. Szkopuł w tym, że raz ujawnione dane praktycznie nie mogą pozostać utajone. Serwisy w rodzaju DomainTools rejestrują zmiany w bazach Whois i wskutek błędu Google z pewnością weszły w posiadanie „ukrytych” danych. Wpadka giganta z Mountain View to plama wizerunkowa tym większa, że koncern niedawno wszedł na rynek rejestracji domen internetowych z usługą Google Domains.


Komentarze ( 2 )

Czym możesz się podzielić?

  1. Anna 31 marca 2015 Odpowiedz

    Coś ktoś zrobi wielkiemu G? Pewnie nikt i nic. A jakby tak aftermarket wtopił z *.com? Kto wie, czy nie poszedłby z torbami.

  2. anonim 31 marca 2015 Odpowiedz

    Dlatego wole trzymac swoje domeny w aftermarket lub gnum, gdzie support jest do dyspozycji całodobowo i w ogóle istnieje taki kontakt, a co innego z Google Domains. Śmieszne to więc, wolę troszkę dopłacić, zrezygnować z bardzo stabilnych serwerów DNS od nich, z tego fajnego panelu czy forwardu do Gmaila (w sumie to sie da we własnym zakresie zrobic), no cóż.

Tutaj możesz komentować