Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Domeny .uk podrożeją o 50 proc.

Domeny .uk podrożeją o 50 proc.

Cena hurtowa nazw w domenie .uk wzrośnie o 50 proc. w marcu przyszłego roku – poinformował Nominet, operator brytyjskiej ccTLD. Rejestr tłumaczy podwyżkę koniecznością zwiększenia wydatków na promocję końcówki.

Stawki hurtowe za adresy w rozszerzeniu .uk wzrosną z 2,5 do 3,75 funta za rok. Dotyczy to zarówno nazw zarejestrowanych bezpośrednio w bytyjskiej ccTLD, jak i domen z końcówkami subdomenowymi, takich jak .co.uk, .org.uk, .me.uk. Podwyżka ma wejść w życie 1 marca przyszłego roku. Nominet przekonuje, że zmiany są niezbędne dla wzmocnienia pozycji rynkowej końcówki .uk, przez zwiększenie nakładów na marketing tej domeny.

Rejestr przypomina, że ostatni raz podniósł ceny nazw .w 1999 r. Niestety podwyżka planowana na przyszły rok nie zagwarantuje utrzymania stawek na równie długi okres. Nominet oświadczył, że zgodnie ze swoją nową „strategią handlową” będzie analizował stawki co rok, analizując przy tym zasadność ewentualnych kolejnych podwyżek.

Nie wiadomo dokładnie, jaki wpływ podwyżka stawek hurtowych będzie miała na ceny domen oferowane przez rejestratorów. Zapewne większość z nich będzie chciała zrekompensować sobie większe wydatki, ale ostatecznie o tym, ile wzrośnie abonament za adresy .uk w detalu , zadecydują poszczególni registrarzy. .

Rejestr sugeruje, że przeciętna cena adresów .uk w detalu wzrośnie z 6 do 9 funtów z VAT.

– Nie zamierzamy obniżać standardów świadczenia usług utrzymywania nazw w domenie .uk ani wycofywać się z zapowiedzi o zwalczaniu zagrożeń związanych z cyberprzestępczością. To jednak wymaga zwiększonych nakładów finansowych – skomentował podwyżkę stawek Russell Haworth, dyrektor Nominetu.

Tagi: ,

Tutaj możesz komentować