Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Najpopularniejsze nowe domeny

Najpopularniejsze nowe domeny

Serwis DomainNamweWire.com zorganizował wśród swoich użytkowników ankietę z pytaniem o ulubione nowe domeny. Oto laureaci.

„Ulubieńcem” okazała się być domena .guru. Jednak, jak zastrzega redaktor serwisu Andrew Alleman, wpływ na taki wynik mógł mieć fakt, że do niedawna .guru była „jedynką” w rankingu nTLD. Co istotniejsze, wiele domen nie trafiło jeszcze na rynek, a więc nie mogło dać się poznać w równym stopniu co najpopularniejsze aktualnie końcówki.

W tym kontekście na uwagę zasługuje druga wytypowana domena: .web. To rozszerzenie, które jeszcze nie doczekało się delegacji. Nie wiadomo nawet, kto otrzyma prawo do zarządzania tą końcówką. Aktualnie najbardziej prawdopodobnym kandydatem do obsługi tej TLD jest spółka Image Online Design, która złożyła wniosek o utworzenie domeny jeszcze w… 2000 r., gdy ICANN przyjmował zgłoszenia w sprawie wcześniejszej „partii” nowych rozszerzeń. Wniosek IOD nie został wówczas przyjęty ani odrzucony – a koncepcja domeny .web pozostała w zawieszeniu.

Kolejne miejsca w rankingu DNW zajęły końcówki .club – obecny numer jeden pod względem liczby rejestracji – oraz .nyc. Ta ostatnia końcówka została delegowana do strefy root 20 marca, a na początku maja została udostępniona do rejestracji dla firm z siedzibą w Nowym Jorku. Nowojorska TLD ma szansę stać się najbardziej popularną geodomeną wśród nowych końcówek – jedynym realnym przeciwnikiem dla niej wydaje się być domena .london.

Dodatkowo w ankiecie padło pytanie o to, które z nTLD – zdaniem czytelników – odniosą największy sukces rynkowy i uzyskają najwięcej rejestracji. W tym przypadku czytelnicy wytypowali końcówkę .web. Na drugim miejscu pojawiła się domena .guru, a następnie .app i .shop. Jak ocenił Andrew Alleman, w ciągu najbliższego roku .guru wypadnie z pierwszej dziesiątki najczęściej rejestrowanych nowych domen. Jeśli tak się nie stanie – biorąc pod uwagę obecną dynamikę tego rozszerzenia – będzie to oznaczało, że nowe domeny radzą sobie na rynku dosyć kiepsko…

Tagi: , , , , , ,

Tutaj możesz komentować