Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Google zainwestuje 400 milionów dolarów w rozwój sztucznej inteligencji

Google zainwestuje 400 milionów dolarów w rozwój sztucznej inteligencji

Taką kwotę zamierza wyasygnować koncern z Mountain View na zakup młodej londyńskiej firmy DeepMind. Nieoficjalnie mówi się jednak, że Google zależy nie tyle na samym startupie, ile na talencie jednego z jego współtwórców.

Chodzi o Demisa Hassabisa, neurobiologa, programistę, specjalistę od sztucznej inteligencji, a także „najlepszego gracza w historii gier planszowych” – jak wynika z jego profilu w serwisie poświęconym planszówkom.

Działalność samej firmy DeepMind owiana jest tajemnicą. Jej witryna to jedynie wizytówka ze skąpymi informacjami, z których wynika, że spółka zajmuje się rozwijaniem inteligentnych algorytmów do celów symulacji, e-commerce i gier.

Z kolei magazyn ReCode.net donosi, że głównymi inwestorami firmy są Founders Fund, Horizons Venutre, Skype i deweloper Kazza – Jaan Tallinn. Jak podaje ReCode.net, źródła z branży AI (artificial intelligence) utrzymują, że DeepMind, choć nie dba o rozgłos, jest bardzo mocnym graczem na rynku sztucznej inteligencji, który w ostatnim czasie prowadził agresywną politykę rekrutacyjną w internecie. Plotki głoszą też, że startup zatrudnia 50 osób i posiada budżet w wysokości 50 milionów dolarów.

W ostatnim czasie furorę w sieci robi temat tajemniczego projektu rekrutacyjnego Cicada 3301, który ma na celu wyłonić kryptograficzną elitę internetu. Co ciekawe, Cicada 3301 polega na serii misternie skomponowanych online’owych i offline’owych łamigłówek. Zważywszy na predylekcję Hassabisa do gier i jego nadzwyczajne umiejętności, być może rozwiązania zagadki „Cykady” należy szukać w biurach – lub na serwerach – DeepMind?

Jest to o tyle bardziej prawdopodobne niż teorie o bezpośrednim zaangażowaniu służb specjalnych w tę „kampanię”, że agencje w rodzaju NSA czy CIA nie ryzykowałyby rozgłosu, który nieuchronnie ściągnął na siebie projekt Cicada 3301. Z drugiej strony – wiadomo, że branża nowoczesnych technologii i jej mekka, Sillicon Valley, naszpikowana jest agenturą oraz przesiąknięta kapitałem tajnych służb.

Trudno więc wykluczyć, że ostatecznie w sprawie „Cykady” to faktycznie „specsłużby” pociągają za sznurki – tyle że zza parawanu w postaci sektora komercyjnego.

Tagi: , , , , , , , , , , ,

Tutaj możesz komentować