Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


7 adresów Google, które warto znać

7 adresów Google, które warto znać

Korzystając z internetu, jesteśmy praktycznie skazani na Google. W mniejszym lub większym stopniu każdy z nas korzysta z usług i narzędzi tej firmy. Oto siedem mniej znanych adresów Google, z którymi warto się zapoznać.

1. https://www.google.com/ads/preferences

Google tworzy profil użytkownika w oparciu o odwiedzane strony, konto Google+ i inne dane. Firma stara się odgadnąć m.in. nasz wiek, płeć, zainteresowania, by na podstawie tych informacji wyświetlać lepiej spersonalizowane reklamy. Dzięki powyższemu linkowi można sprawdzić, jak Google postrzega nas na podstawie naszej aktywności w internecie.

2. https://security.google.com/settings/security/activity

Jeśli mamy podejrzenia, że ktoś korzysta z naszego konta Google, możemy je zweryfikować za pomocą powyższego linku. Umożliwia on sprawdzenie listy połączeń z każdego urządzenia, które było ostatnio zalogowane do naszego konta. Usługa podaje także informację na temat adresów IP tych urządzeń i ich przybliżonego położenia geograficznego.

3. https://www.google.com/settings/account/inactive

Google wymaga, by zalogować się do swojego konta Gmail przynajmniej raz na dziewięć miesięcy. W przeciwnym razie może ono zostać usunięte. Dla osób korzystających z kilku kont Gmail z rozmaitą częstotliwością może to stanowić problem, ale powyższy link pozwala na zabezpieczenie się przed utratą emaila. Za jego pomocą można ustawić opcję przypominania o konieczności zalogowania się do skrzynek pocztowych. Oczywiście remindery trafiają na email Google – więc przynajmniej jeden z nich należy sprawdzać regularnie.

4. https://www.google.com/takeout

Za pośrednictwem tego adresu Google umożliwia wyeksportowanie wszystkich danych ze swojego „ekosystemu”. W ten sposób można ściągnąć na dysk swoje listy kontaktów, zdjęcia, emaile, a nawet nagrania z YouTube.

5. https://support.google.com/legal

Pod tym linkiem można zgłosić sugestię usunięcia treści z usług Google. Zawiadomienie może być związane np. z faktem naruszenia praw autorskich do naszych tekstów lub innego typu materiałów przez publikację ich np. w Google+ czy YouTube. Lista usług, w odniesieniu do których można zgłaszać powiadomienia, obejmuje kilkadziesiąt pozycji. Dla każdej z usług należy przesłać osobne powiadomienie.

6. https://maps.google.com/locationhistory

Urządzenia mobilne z systemem Android, wysyłają informacje na temat swojej (a więc zazwyczaj również naszej) lokalizacji i tempa zmiany położenia na serwery Google. Powyższy link umożliwia odtworzenie trasy, którą przemierzyliśmy ze smartfonem lub tabletem, a także wyeksportowanie danych na ten temat w formie pliku KML, który można otworzyć za pomocą programu Google Earth.

7. https://history.google.com

Google rejestruje każdą frazę wpisaną do wyszukiwarki, a nawet każdą reklamę AdSense, którą kliknęliśmy… „Dokumentacja” dostępna jest w powyższym linku po zalogowaniu się do konta Gmail.

Google historia wyszukiwania jpg

Tagi: , ,

Tutaj możesz komentować