Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Gdzie sprawdzic historyczne sprzedaże domen?

Gdzie sprawdzic historyczne sprzedaże domen?

Większość aktywnych domainerów na bieżąco śledzi sytuację na rynku nazw i obserwuje aktualne transakcje. Gdzie jednak mają szukać informacji na temat historycznych sprzedaży osoby wchodzące do branży i próbujące zorientować się w stawkach płaconych za adresy www?

Handel domenami wymaga wiedzy. Nie tylko technicznej i marketingowej, ale przede wszystkim związanej ze stawkami za nazwy. Nie chodzi o to, by znać na pamięć historie najlepszych sprzedaży, ale o to, by zdobyć orientację, za jaką kwotę możemy sprzedać domenę danego typu lub za jaką kwotę opłaca się kupić adres w celu jego odsprzedaży. Na rynku nie brak usług brokerskich lub ewaluacyjnych. Istnieją nawet internetowe ewaluatory nazw. Na tych ostatnich trudno jednak polegać na dłuższą metę. Niekiedy umożliwiają one zgrubne ustalenie przedziału wartości danej nazwy, ale często takie algorytmiczne szacunki bywają mylące lub rażąco odbiegają od realnej wartości domeny. Z kolei usługi fachowców z branży nie zawsze są tanie, poza tym skorzystanie z nich wymaga poświęcenia czasu. O wiele lepiej zdobyć własne know how, studiując historyczne transakcje na różnych rynkach, a także analizy i opinie dotyczące ciekawych sprzedaży. Gdzie warto szukać danych na ten temat?

Na rynku polskim działa właściwie tylko jeden serwis, oferujący dostęp do historycznych sprzedaży nazw w domenie .pl lub polskich nazw w innych domenach. To CenyDomen.pl. Zgodnie z informacją na stronie, baza witryny liczy „136 928 sprzedanych polskich domen internetowych”. To ilość trudna do przestudiowania. Oczywiście nie trzeba analizować każdej sprzedaży, by zorientować się, jakiego typu nazwy mają cztero- czy pięciocyfrową wartość. Wystarczy skorzystać z dostępnych filtrów i wyświetlić listy wedle własnych kryteriów. Serwis nie zawiera wszystkich ujawnionych transakcji związanych z rynkiem polskim, ale ich zdecydowaną większość. Informacje na temat ciekawych sprzedaży można znaleźć również na forum domainerów DI.pl.

Zdecydowanie więcej baz danych znajdziemy w serwisach anglojęzycznych, agregujących listy sprzedaży nazw w domenach globalnych oraz najwyższych transakcji w rozszerzeniach ccTLD. Jednym z najlepszych tego typu źródeł jest DNJournal.com. Redakcja witryny w każdą środę publikuje cotygodniowe listy sprzedażowe m.in. w kategoriach Top 20, non-.com gTLD i ccTLD. Kwoty zamieszczanych transakcji zaczynają się od tysiąca dolarów.

Bogatszą i częściej aktualizowaną bazę danych oferuje serwis NameBio.com. Znajdziemy w nim również transakcje na niższe kwoty. Minimalna stawka to 200 dolarów. Filtr umożliwia wybranie długości domen, które chcemy sprawdzić – od 1 do 50 znaków. W zakładce „Advanced” znajdziemy bardziej zaawansowane filtry, umożliwiające zniuansowane wyszukiwanie, m.in. z uwzględnieniem prefiksów, liczb czy dywizów.

Ceny domen można również sprawdzać w serwisie DNPric.es (baza liczy ponad 600 tys. domen), gdzie znajdziemy m.in. ciekawą statystykę na temat liczby domen premium, które najczęściej zmieniały właścicieli.

Tagi: , , , ,

Tutaj możesz komentować