Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Opowieść o tym, że nie warto igrać z Google

Czy można skutecznie optymalizować strony przy użyciu wyłącznie „białego” SEO?

rg125x125Razvan Gavrilas: Jak najbardziej. Jeśli dysponujesz co najmniej średnioterminowym biznes planem, odradzam wszelkich trików z gatunku black hat SEO. Takie metody są krótkowzroczne. Mogą pomóc doraźnie w podniesieniu pozycji serwisu w rankingach, ale także poskutkować karą nałożoną na serwis. Dlatego doradzam białe SEO, czyli takie, które jest oparte na wskazówkach Google dla webmasterów. Jak wiadomo, Google stara się zidentyfikować i zablokować wszelką podejrzaną treść oraz linki. To w końcu ich wyszukiwarka i jeśli chcesz bawić się w ich ogródku, powinieneś przestrzegać ich zasad. Możesz oczywiście robić ze swoją stroną, na co tylko masz ochotę, ale miej świadomość konsekwencji swoich działań. W zeszłym roku przekonałem się osobiście, że najlepszym sposobem na działania SEO dla „normalnego” serwisu jest zwiększanie jego autorytetu w oczach Google – w efekcie taka witryna trwale zyskuje w rankingu. Powiększanie Google Authority, w moim przekonaniu, oznacza wypracowywanie sobie pozycji autorytetu w swojej niszy. Załóż bloga i twórz dobrą, unikalną treść. Jeśli będziesz konsekwentny, twoja działalność przyniesie widoczne rezultaty najwcześniej za pół roku, a nawet rok. Tworzenie jakości wymaga czasu. Podobnie jest w działalności offline.

Google co pewien czas ogłasza akutalizację algorytmu, przyprawiając o ciarki pozycjonerów. To wojna wydana SEO?

– Ostatecznym celem Google jest stworzenie wyszukiwarki niepodatnej na „manipulacje” SEO – mówi Razvan Gavrilas z CognitiveSEO.com

RG: Google stara się zaciemnić wszystkie kwestie związane z SEO. Nie pokazuje wszystkich linków w Google Webmaster Tool. Ukrywa część zapytań, z których pochodzą wejścia na strony. Trzyma swój algorytm w ścisłej tajemnicy. I trudno się temu dziwić. Ukrywanie mechanizmów wyszukiwania leży w interesie Google. Tym bardziej, że jest numerem jeden w świecie wyszukiwarek i zwyczajnie go potrzebujemy. Wszystkie te kary nakładane na serwisy i aktualizacje algorytmów to droga do ostatecznego celu, którym jest stworzenie mechanizmu niepodatnego na manipulacje.

Marketing internetowy ma do dyspozycji m.in. sieci społecznościowe, ale czy one pomagają w pozycjonowaniu serwisów?

RG: Zwiększają autorytet strony i pośrednio mogą wpłynąć na ranking strony w Google. Natomiast nie ma jednoznacznych dowodów, że sieci społecznościowe mają bezpośredni wpływ na pozycję witryny. Osobiście jednak podejrzewam, że taka zależność istnieje. To trochę jak z sałatką, na której smak w pewnym stopniu wpływa każdy ze składników.

A czy istnieje bezpośrednia zależność między wysoką pozycją w wynikach wyszukiwania i skuteczność w zdobywaniu klientów?

RG: To zależy od wyników. Jeśli znajdujesz się na wysokiej pozycji w wynikach dla hasła nieadekwatnego dla twojego biznesu, takiego przełożenia oczywiście nie ma. Ale jeśli sprzedajesz buty i twoja strona pojawia się wysoko w wynikach dla zapytania „kupić buty w Polsce”, z pewnością sprzedasz mnóstwo towaru. Wysokie wyniki dla zapytań sprzedażowych dają efekt w postaci bardzo dobrych leadów.

Tylko niektóre wejścia na stronę podlegają konwersji. Jak poprawić „efektywność” ruchu?

RG: Kluczem jest doświadczenie użytkownika – to, jak twoja oferta jest postrzegana przez internautów. Przede wszystkim muszą oni w mgnieniu oka znaleźć informację, której szukają lub która ich zainteresuje. W tym miejscu zaczyna się proces konwersji. Idealnie byłoby mieć strony dedykowane dla poszczególnych keywordów. Dzięki temu można zdobyć ruch o znacznym potencjale konwersji. W ten sposób można podwoić, a nawet potroić sprzedaż generowaną za pośrednictwem tych keywordów

Jak istotną częścią marketingu online jest SEO?

RG: SEO jest składnikiem większej mikstury marketingowej. To, jak istotnym – zależy od niszy, w której się je wykorzystuje. Jednak SEO zawsze pomoże w zdobyciu wartościowych leadów, bo to przecież ludzie szukają twojego serwisu, a nie odwrotnie. Wchodzą na twoją stronę z nastawieniem, że znajdą to, czego chcą. W porównaniu z wejściami z kliknięć w banery, wejścia z wyszukiwarki mają znacznie większy potencjał „klientotwórczy”.

Co sądzisz na temat tworzenia minisite’ów, pozyskiwania ruchu i zarabiania na AdSense jako modelu biznesowym?

RG: MFA (made for AdSense) to stary model biznesowy, który nie działa tak jak dawniej. Pewnie istnieją przypadki, w których to się sprawdza, ale skala tego typu działalności znacznie się skurczyła. Uważam, że to tylko tymczasowy pomysł na zarabianie pieniędzy i nie wierzę, że ma przed sobą przyszłość. MFA zostało rozgryzione przez Google wieki temu, ponieważ było nadużywane na dużą skalę i obniżało jakość klików.

Zapytam podsumowująco: jakie zmiany w branży SEO w ciągu ostatnich lat uważasz za najistotniejsze?

RG: W przeszłości ludzie często stosowali „szemrane” rozwiązania w celu wywindowania serwisu w rankingach. Obecnie raczej skupiają się na tworzeniu mocnych brandów. Google domaga się, by SEO przestało być zajęciem czysto technicznym i rozwija swoje algorytmy tak, by potrafiły one ustalić co, na jakiej pozycji i w odpowiedzi na jakie zapytania pojawiało się w wynikach, bez ulegania wpływom różnych „odlskulowych” sztuczek SEO-wców. Old school wciąż działa, ale stopniowo będzie odchodził do lamusa. Bo Google staje się coraz bardziej skuteczny w określaniu adekwatności wyników do zapytań w wyszukiwarce.

Rozmawiał Przemysław Ćwik

Tagi: , , ,

Komentarze ( 4 )

Czym możesz się podzielić?

 1. Andy 24 grudnia 2013 Odpowiedz

  W sumie nic nowego nie zostało powiedziane. No i brak odpowiedzi na pytanie: „jakie zmiany w branży SEO w ciągu ostatnich lat uważasz za najistotniejsze?” –

  Autor nie zdefiniował co oznacza dla niego SEO, jak również co wg niego oznacza „oldskul”.

  A warto wspomnieć, że w 2013 mieliśmy aktualizacje:
  -Panda -spadek pozycji stron o marnej treści (lub zduplikowanej),
  -Penguin -spadek pozycji stron do których prowadziło dużo marnych odnośników (linków) – pokarało SWLe,
  -szyfrowanie przez Google wyników wyszukiwań słów przez Internautów (wrzesień),
  -Hummingbird – większe znaczenie dla wyższych pozycji:
  structured data (-Microformats, Microdata, itp.) oraz urządzenia mobile + dłuższe frazy kluczowe (long tail).

  W GWT nadal można zobaczyć wyszukiwane frazy kluczowe do 90dni wstecz lecz jest ograniczenie co do liczby (24godz.).

  Co do „manipulacji SEO” – to raczej należy mówić o manipulacjach ludzi bez etyki żądnych szybkiego zysku – co nie ma nic wspólnego z SEO. Raczej ma to związek z sytuacją na rynku (nadal niska świadomość potencjalnych klientów).

  Wielu ludzi oczekuje cudów (za 30zł -1sza dziesiątka Google), takie cuda do tej pory zapewniali im ludzie bez etyki, dla których liczył się ich zysk (a wśród nich pełno dużych agencji).
  Przykłady:
  Praca głównie przy wykorzystaniu programu do SWLi (automat):
  1000 klientów x 30zł/mies. = 30 000zł -zachęca?
  w przeciwieństwie do – pracy ludzi (programiści, SEO-copywriting – strona www, FB, G+, Twitter )
  20 klientów x 1000zł/mies = 20 000zł

  Droga na skróty – minimum kosztów, maksimum zysków – wielu preferuje taki model biznesu – ale w przypadku SEO ma krótkie nogi. Klienci przekonują się wcześniej czy później, że nieetyczne działania agencji przyniosły im więcej szkody niż pożytku. I muszą wydać dwukrotnie więcej:
  -aby naprawić błędy po firmie stosującej nieetyczne metody,
  -ponownie wydać na SEO – czyli etyczne działania przez nową firmę.

  Warto aby właściciele stron www mieli świadomość, że w Internecie (świat wyszukiwarek) jest podobnie jak w życiu – włożysz więcej pracy – więcej zarobisz (to w cywilizowanych krajach).
  Dlatego warto:
  -perfekcyjnie zbudować stronę www (fundamenty SEO),
  -stworzyć unikalne treści an stronę,
  -nie myśleć o sobie (obrazki na stronie) lecz o klientach,
  -i wiele innych – o których warto czytać w serwisach SEOwców.

 2. Przemysław Ćwik Przemysław Ćwik 30 grudnia 2013 Odpowiedz

  Jak człowiek jest zapracowany, to czasem trudno go namówić na dłuższe wypowiedzi:) Razvan skupiał się raczej na ogólnych trendach, zmiany algorytmu założone były w pytaniu, było o nich dość głośno, więc w sumie nie było sensu tego powtarzać. Co do „oldskulu”, to myślę, że chodziło mu o mechanizmy w rodzaju SWL-i, katalogów czy ukrytego tekstu, ale faktycznie szkoda, że nie był bardziej wylewny. Tym bardziej dzięki za wyczerpującą wypowiedź:)

 3. olbrzymi_wzwód 7 stycznia 2014 Odpowiedz

  „na wskazówkach Google dla webmasterów. Jak wiadomo, Google stara się zidentyfikować i zablokować wszelką podejrzaną treść oraz linki. To w końcu ich wszykiwarka i jeśli chcesz bawić się w ich ogródku,”

  a „cototakiego” (to tak z japońska :)) ta ‚wszykiwarka’ ?

  • Przemysław Ćwik Przemysław Ćwik 7 stycznia 2014 Odpowiedz

   Narzędzie do ustawiania w szyku:) Poprawione!

Tutaj możesz komentować