Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


RynekDomen.pl radzi – jak wybrać odpowiednią kwotę dzierżawy?

RynekDomen.pl radzi – jak wybrać odpowiednią kwotę dzierżawy?

Od pewnego czasu w serwisie AfterMarket.pl istnieje możliwość wystawienia na sprzedaż domen z opcją miesięcznej dzierżawy. Nabywca, który jest zainteresowany jedynie okresowym użytkowaniem domeny, lub też nie chce przeprowadzać transakcji kupna od razu, może wydzierżawić domenę płacąc miesięczny czynsz, określony przez sprzedawcę jako pewien procent ceny Kup Teraz domeny.

Powtarzającym się wśród sprzedawców pytaniem jest „w jaki sposób określić odpowiednią kwotę miesięcznego czynszu, aby była ona atrakcyjna dla potencjalnych wynajmujących?”

Warto w tym miejscu przywołać dane dla polskiego rynku nieruchomości, z którym domeny internetowe (jako „wirtualne nieruchomości”) mają wiele wspólnego. W tej chwili w Polsce miesięczny czynsz za wynajem lokalu mieszkalnego wynosi około 0.5% jego wartości, a lokalu biurowego już  1-2%. Warto jednak pamiętać, że (przynajmniej w tym momencie) popyt na usługę dzierżawy domen jest znacznie niższy niż na wynajem nieruchomości, co wiąże się z wciąż niską świadomością potencjalnych wydzierżawiających. Z jednej strony oznacza to, że potencjalne przychody z dzierżawy będą  jak na razie marginalne, co może sugerować aby podnieść czynsz celem zwiększenia przychodów. Z drugiej strony, na rynku w którym nabywcy nie są jeszcze wyedukowani na temat możliwości dzierżawy domen, wydaje się raczej wskazane obniżenie cen aby zachęcić do tej formy nabycia praw do dysponowania domeną. Dlatego nie zachęcamy do ustalania stawek dzierżawy wyższych niż 2%.

Najpopularniejsze stawki dzierżawy w serwisie AfterMarket.pl (dla domen wystawionych na giełdzie domen) to w tej chwili:

  • 1% ceny Kup Teraz – 15.1% domen
  • 2% ceny Kup Teraz – 7.5% domen
  • 3% ceny Kup Teraz – 10.9% domen
  • 5% ceny Kup Teraz – 27.6% domen
  • 6% ceny Kup Teraz – 6.0% domen
  • 7% ceny Kup Teraz – 9.1% domen
  • 10% ceny Kup Teraz – 12.1% domen

Masz pytanie związane z rynkiem domen? Napisz do nas korzystając z naszego formularza kontaktowego, a postaramy się rozwiać twoje wątpliwości!

Tagi: , ,

Tutaj możesz komentować