Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Kody statusu serwera i klienta dla domen globalnych. Jak je interpretować?

Kody statusu serwera i klienta dla domen globalnych. Jak je interpretować?

Główne źródło wiedzy o domenach to nie blogi branżowe, ale… baza whois. To w niej można znaleźć precyzyjne dane na temat poszczególnych adresów internetowych. Tylko jak je interpretować?

W przypadku domen .pl sprawa jest względnie prosta. Dane można sprawdzić za pośrednictwem wybranego rejestratora, który świadczy usługę dostępu do bazy whois, lub bezpośrednio u źródła, czyli na stronie rejestru – DNS.pl (NASK, podmiot zarządzający rejestrem .pl, posiada oddzielną witrynę pod adresem NASK.pl). Klikamy na niej w zakładkę WHOIS, następnie wybieramy link „Baza WHOIS” i wpisujemy wyszukiwaną nazwę. Po zapewnieniu systemu, że nie jesteśmy robotem i prawidłowym przepisaniu kodu reCAPTCHA – voila! – otrzymujemy wyniki z zastawem informacji na temat adresu.

Dowiadujemy się m.in., czy domena jest aktywna, kiedy została utworzona, kiedy była modyfikowana po raz ostatni, kto jest jej rejestratorem i – w rzadszych przypadkach – kto jest jej abonentem. Pod wynikami whois rejestr oferuje krótkie wyjaśnienia dotyczące komunikatów, które mogą pojawić się przy charakterystyce domeny: „Sprawdź co oznaczają komunikaty bazy WHOIS”. W miarę jasno tłumaczą one oznaczenia opisywać status nazwy.

W przypadku domen globalnych sytuację może utrudniać bariera językowa. Osoby dobrze znające angielski mają łatwiej, ale i one mogą napotkać pewne trudności interpretacyjne. Dlatego postaramy się wyjaśnić, jak należy rozumieć poszczególne kody opisujące status domen.

Zacznijmy jednak od podstawowego rozróżnienia. Istnieją dwa rodzaje kodów statusu: kody statusu serwera i kody statusu klienta. Te pierwsze ustanawiane są przez rejestry, przykładowo w przypadku końcówki .com robi to rejestr Verisign, a w przypadku .org – Public Interest Registry. Te drugie – przez rejestratorów, np. GoDaddy.

Podział ten został określony przez ICANN, w którego nomenklaturze kody statusu określane są jako Extensible Provisioning Protocol domain status codes (elastyczny protokół przeznaczony do przydzielania obiektów w rejestrach) lub, krócej, EPP status codes.

A teraz przejdźmy do omówienia poszczególnych kodów.

KODY STATUSU SERWERA

ok

To najprostszy i najbardziej zrozumiały z kodów EPP. Oznacza, że z domeną jest „wszystko w porządku”. Nazwa jest aktywna, nie jest objęta żadnymi niestandardowymi ograniczeniami i nie jest przedmiotem żadnych operacji, np. nie czeka na transfer ani usunięcie z rejestru.

inactive

Oznacza, że nazwa jest nieaktywna. Mówiąc bardziej precyzyjnie: nie została delegowana na serwery, nie została aktywowana w systemie DNS i nie będzie „rozwiązywać” – czyli po wpisaniu domeny do paska adresu otrzymamy komunikat w rodzaju „Niestety, nie udało się odnaleźć tej strony”.

addPeriod

Status domeny w okresie po rejestracji, podczas którego możliwe jest jej usunięcie przez rejestratora i uzyskanie zwrotu kosztów od rejestru.

autoRenewPeriod

W największym skrócie oznacza to, że domena wygasła i nie została odnowiona, ale czeka na odnowienie. Jest to tzw. „okres łaski” (grace period) następujący po wygaśnięciu domeny, gdy domena zostaje automatycznie odnowiona przez rejestr. Jeśli rejestrator skasuje nazwę podczas tego okresu, otrzyma zwrot kosztów od rejestru. Jeśli abonent nie chce, by domena została przedłużona, powinien powiadomić o tym rejestratora.

redemptionPeriod

Ten kod oznacza, że rejestrator poprosił rejestr o skasowanie nazwy. Domena będzie się znajdować w tym stanie przez 30 dni. Po upływie pięciu dni kalendarzowych od zakończenia „redemption period” (okres wykupu) nazwa zostanie usunięta z bazy danych rejestru i staje się dostępna do rejestracji.

renewPeriod

Kod oznacza, że domena została w sposób zamierzony odnowiona przez rejestratora i znajduje się w „okresie łaski”. Jeśli rejestrator skasuje nazwę podczas tego okresu – renew period – rejestr zwróci rejestratorowi koszt odnowienia. Innymi słowy – odnowienie może zostać cofnięte. Ten status jest spotykany stosunkowo rzadko.

transferPeriod

Kod oznacza „okres łaski”, który następuje po udanym transferze nazwy do innego rejestratora. Jeśli nowy rejestrator usunie nazwę podczas tego okresu, rejestr zwróci mu koszty transferu.

pendingCreate

Kod informuje, że rejestr przyjął żądanie rejestracji domeny. To rzadka sytuacja, dotycząca np. okresu sunrise, gdy do strefy root delegowana jest nowa końcówka. Wówczas kod informuje, że nazwa zostanie utworzona np. pod koniec tego okresu.

pendingDelete

Ten status oznacza, że okres „redemption period” dla domeny zakończył się, a abonent nie dokonał przywrócenia (wykupienia) nazwy. W efekcie adres pozostanie w stanie „pending delete” przez kilka dni, a następnie skasowany z bazy danych rejestru i uwolniony do rejestracji. W niektórych przypadkach status pendingDelete wyświetla się łącznie ze statusem redemptionPeriod lub pendingRestore. W takiej sytuacji zastosowanie mają zasady powiązane z jednym z tych dwóch statusów.

pendingRenew

Kod oznacza, że abonent dokonał żądania odnowienia nazwy, ale nazwa wciąż oczekuje na odnowienie. To bardzo rzadka okoliczność, ponieważ w przypadku domen gTLD operacje odnowienia są praktycznie natychmiastowe.

pendingRestore

Jeśli abonent zapomni o przedłużeniu domeny lub po prostu nie chce jej przedłużyć, nazwa przechodzi w stan określany kodem redemptionPeriod. Po uiszczeniu opłaty za wykupienie nazwy z tego statusu (tzw. redemption fee), domena przechodzi w stan oznaczany kodem pendingRestore, czyli „w trakcie przywracania”. W przypadku domen .com opłata redemption fee wynosi 80 dolarów. Jednak niektórzy rejestratorzy dodają do niej słone marże, sięgające nawet ponad 200 dolarów.

pendingUpdate

To również rzadki kod. Oznacza, że status nazwy jest aktualizowany.

pendingTransfer

Kod oznacza, że do nowego rejestratora wpłynęło żądanie dotyczące przeniesienia nazwy od dotychczasowego rejestratora i jest ono w trakcie przetwarzania. Kod zostaje usunięty, gdy transfer adresu do nowego operatora zostaje sfinalizowany. Zazwyczaj taką operację inicjuje abonent, czyli „właściciel” domeny.

serverDeleteProhibited, serverRenewProhibited, serverTransferProhibited, serverUpdateProhibited

Te statusy oznaczają, że zablokowana została możliwość, odpowiednio, usunięcia, odnowienia, transferu lub aktualizacji nazwy. Taka sytuacja występuje najczęściej w przypadku sporów dotyczących domeny, np. trwającego arbitrażu, lub w okresie „redemption period”.

serverHold

Kod oznacza, że domena nie jest aktywna w systemie DNS.

KODY STATUSU KLIENTA

Z kodami odnoszącymi się do statusu klienta jest znacznie prościej – bo jest ich mniej. I dotyczą głównie zakazów. Działają na podobnej zasadzie, jak ostatnie z powyższych kodów EPP

clientHold

Status ustanowiony przez rejestratora komunikuje rejestrowi, by nie aktywował nazwy w systemie DNS. W efekcie nazwa nie będzie „rozwiązywać”. Jest to status nietypowy, ustanawiany zwykle podczas sporów domenowych lub nieopłacenia domeny na kolejny okres rozliczeniowy.

clientDeleteProhibited, clientRenewProhibited, clientTransferProhibited, clientUpdateProhibited

Działają na podobnej zasadzie, jak analogiczne statusy dla serwera. Z tą różnicą, że w tym przypadku polecenie wychodzi od rejestratora, na którego zlecenie zakaz ustanawia rejestr.

Tagi: , ,

Tutaj możesz komentować