Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Verisign „odkrywa” opcje na domeny

Verisign „odkrywa” opcje na domeny

Rejestr domen .com i .net uzyskał patent na operacje na domenach, które w dużym stopniu stanowią odpowiednik „naszych” opcji. Różnica polega na sposobie ich rejestrowania.

Opcja to forma rezerwacji nazwy, która pozwala na jej rejestrację w trybie wyłączności w sytuacji, gdy nie zostanie ona przedłużona przez dotychczasowego abonenta. Dzięki temu możliwe jest pozyskanie wartościowej domeny, o której odnowieniu zapomniał – lub z niego zrezygnował – jej aktualny właściciel. Usługa ta działa od dawna w polskim rejestrze, jednak niewiele wiadomo na temat tego, by miały ją w ofercie inne rejestry ccTLD lub gTLD.

Niedawno patent na podobną usługę uzyskał Verisign, rejestr domen .com i .net. Opisuje on technologię, która pozwala na rezerwację nazwy do celu jej rejestracji w razie jej wygaśnięcia za pomocą tzw. domeny szyfrującej (encoding domain). Innymi słowy, by założyć „opcję” na daną nazwę, trzeba zarejestrować inną domenę, która zabezpiecza prawo pierwszeństwa do rejestracji tej nazwy.

Przykładowo, gdyby abonent chciał zarejestrować domenę PrzykladowaDomena.com w dniu jej wygaśnięcia, np. 27 czerwca 2020 r., może zarejestrować już teraz domenę szyfrującą, np. dn-przykladowadomena-30200438.com. Tego typu „opcja” może zostać łatwo przekazana innemu użytkownikowi przez cesję domeny szyfrującej.

Na razie nie wiadomo, kiedy Verisign zamierza wprowadzić rozwiązanie do użytku. Takie posunięcie byłoby jednak dość emocjonujące. Mogłoby ono doprowadzić do powstania rynku handlu opcjami na globalną skalę.

Tagi: , ,

Tutaj możesz komentować