Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


2,5 miliona dolarów za GoTo.com. To największa sprzedaż tego roku

2,5 miliona dolarów za GoTo.com. To największa sprzedaż tego roku

2,5 miliona dolarów zapłacono za adres GoTo.com. To jak dotychczas najwyższa ujawniona transakcja domenowa w tym roku. Nabywcą jest bostońska spółka LogMeIn.

O transakcji poinformował na Twitterze George Kirikos, domainer, który ma szczególną smykałkę do owocnego tropienia wysokich sprzedaży. Kirikos w swoim „dochodzeniu” użył narzędzi DomainTools. Sprzedaż ma również potwierdzenie w raporcie złożonym do SEC. Co ciekawe, kiedy domainer ogłosił, że wpadł na trop wysokiej transakcji, ale podzieli się odkryciem dopiero, gdy jego post zostanie „zretweetowany” 50 razy, pojawiła się reakcja innej dobrze poinformowanej osoby.

kirikosgoto

Jak wynika z raportu na stronie SEC.gov, w pierwszym kwartale br. spółka LogMeIn zawarła umowę dotyczącą zakupu nazwy domeny za 2,5 miliona dolarów. Kwota ta została zapłacona w kwietniu 2018 r. Dokumentacja nie wymienia nazwy adresu, ale tu z pomocą przyszły funkcje DomainTools zastosowane przez Kirikosa. W bazie whois ostatnia aktualizacja dla GoTo.com przypada na 5 kwietnia. Nazwa przekierowuje na adres GoToMeeting.com, pod którym działa serwis do umawiania spotkań biznesowych i organizowania wideokonferencji.

Warto zaznaczyć, że to jedna z największych transakcji czteroliterowych w historii. Wprawdzie nie została wciągnięta do baz danych sprzedażowych, ale w rankingu domen 4L uplasowałaby się na siódmym miejscu – za Wine.com i przed Vivo.com.

namebio

Z postu opublikowanego na forum NamePros.com przez Kirikosa wynika, że adres mimo wszystko może nie trafić do rankingu najwyższych sprzedaży. Umowa prawdopodobnie obejmowała również nazwę Go2.com, co czyniłoby sprzedaż transakcją pakietową – a takie nie są uwzględniane w zestawieniach. Choć jest oczywiste, że „ciężar gatunkowy” tego dealu opiera się na adresie GoTo.com, to jednak kryteria publikacji zestawień sprzedażowych są pod tym względem „bezlitosne”. Jednak gdyby nawet przypisać do GoTo.com połowę kwoty zapłaconej za obie domeny, to i tak wartość transakcji plasowałaby ją na szczycie tegorocznego rankingu – przed domeną Super.com, za którą zapłacono w marcu 1,2 miliona dolarów.

Tagi: , , , , , ,

Tutaj możesz komentować