Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Chcieli przejąć domenę. Zapłacą 40 tys. dolarów odszkodowania

Chcieli przejąć domenę. Zapłacą 40 tys. dolarów odszkodowania

Spółka z branży HVAC próbowała przejąć adres AirZone.com w postępowaniu UDRP. Nie wyszło. Firma przegrała zarówno w arbitrażu, jak i sądzie. Teraz musi zapłacić 40 tys. dolarów odszkodowania.

Nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka – chciałoby skomentować sądową porażkę spółki Empresarial Altra S.L. Co prawda niewiele wiadomo o jej wcześniejszych poczynaniach w zakresie sporów domenowych, ale jej działania są reprezentatywne dla całej rzeszy firm próbujących wyłudzić nazwy od ich prawowitych abonentów. Tego typu postępowanie określane jest jako reverse domain name hijacking, czyli próba wstecznego uprowadzenia domeny –  w skrócie RDNH.

Domainerzy od lat skarżą się, że orzeczenia sądów arbitrażowych niesprawiedliwie faworyzują powodów składających wnioski o wszczęcie postępowania UDRP. Nawet w niejasnych przypadkach arbitrzy często orzekają na niekorzyść abonentów. Podobne werdykty ze zrozumiałych względów budzą niepokój inwestorów, którzy utrzymują nazwy od wielu lat – często dłużej, niż funkcjonuje firma roszcząca sobie prawa do danej domeny na podstawie jej podobieństwa do swojej marki. Tym bardziej satysfakcjonujące są orzeczenia w sprawie działań wspomnianej spółki.

Empresarial Altra S.L. to zarejestrowana w hiszpańskiej Maladze korporacja z branży HVAC, czyli inżynierii sanitarnej. Na początku br. próbowała ona przejąć adres AirZone.com od jego właściciela, firmy Telepathy, na drodze postępowania UDRP.  Rozprawa toczyła się przed komisją WIPO, Światowej Organizacji Własności Intelektualnej. Arbitrzy uznali, że hiszpańska spółka nie ma podstaw do roszczenia i odrzuciła „pozew”.

Jednak właściciel adresu nie darował tupetu Hiszpanom i wytoczył im proces przed sądem cywilnym w Waszyngtonie. Ostatecznie między stronami doszło do porozumienia, na mocy którego Empresarial Altra S.L. zgodziła się zapłacić Telepathy 40 tys. dolarów tytułem odszkodowania za próbę RDNH. Warto odnotować ten wyrok, bo to rzadki przypadek, gdy abonent domeny wychodzi nie tylko obronną ręką, ale w chwale zwycięstwa.

Wiele dotychczasowych werdyktów UDRP orzeczonych na korzyść powodów rozzuchwaliło firmy i zachęciło je do wszczynania nieuzasadnionych postępowań przeciwko właścicielom domen. Być może orzeczenia takie, jak to w sprawie AirZone.com, zniechęcą część z nich do stosowania tego typu praktyki.

Tagi: , , , , , ,

Tutaj możesz komentować