Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Amazon rejestruje domeny w domenie „domeny”

Amazon rejestruje domeny w domenie „domeny”

Amazon zabezpieczył swoje domenowe brandy w rozszerzeniu .domains. Gigant zarejestrował nazwy odpowiadające 65 końcówkom, o które stara się jako uczestnik programu nowych TLD.

Nie chodzi jednak o czyste domeny najwyższego poziomu (o nie również zadbał w okresie sunrise), ale adresy w formacie dotTLD.domains, jak dotAmazon.domains czy dotCloud.domains. W sumie firma zarejestrowała nazwy wszystkich 65 domen w alfabecie łacińskim, o które ubiega się w ICANN. W jakim celu? Prawdopodobnie nie chodzi wyłącznie o zapobiegliwość w ochronie brandów, ale promocję końcówek.

Pierwotnie firma zamierzała prowadzić zamknięte rejestry – w taki sposób, by adresów w nowych domenach używać tylko dla swoich potrzeb marketingowych. Jednak na takie wykorzystanie nowych TLD ostatecznie nie zgodziła się komisja NGPC (New gTLD Program Committee) – jednostka ICANN pilotująca program nowych domen. W efekcie Amazonowi pozostaje „uruchomienie” nowych TLD na rynkowych zasadach. A to tego przydadzą się strony dedykowane każdej z końcówek. Format dotTLD jest często spotykany w brandach rejestrów wielu nowych końcówek, przykładem dotBERLIN, o którym pisaliśmy wczoraj.

Tagi: , , ,

Tutaj możesz komentować