Alternatywne domeny, w które warto zainwestować w 2021 r.
Na światowym rynku wtórnym niepodzielnie rządzi domena .com, a na rynkach lokalnych – końcówki krajowe. Od dłuższego czasu popularność zyskują jednak również inne rodzaje rozszerzeń. W jakie domeny warto inwestować w 2021 r.?
Wysoka wartość domen .com jest faktem powszechnie znanym, nawet poza branżą domen. Choć adresy z tą końcówką osiągają zawrotne ceny na rynku wtórnym, to jednak są trudne do pozyskania. Dlatego wielu domainerów rozgląda się również za alternatywnymi TLD – tańszymi do nabycia i mogącymi przynieść wyższy zwrot.
Z punktu widzenia inwestycji na rynku światowym alternatywą jest właściwie każda nazwa z końcówką inną niż .com. Z punktu widzenia rynków lokalnych, np. polskiego, to domeny inne niż lokalna ccTLD, np. .pl czy .de, które na danym obszarze mają najwyższą wartość. Inwestycje na rynkach lokalnych wymagają jednak odpowiedniego przygotowania, znajomości języka i realiów biznesowych.
Z kolei mając na uwadze rynki światowe, można szukać okazji w domenach nTLD i GccTLD, czyli końcówkach krajowych, które zyskały nowe odniesienie i status domeny funkcjonalnej. Tak jak włoska końcówka .it, która w praktyce odnosi się nie tylko do Italii, ale również sektora IT. Które z tego typu rozszerzeń warto „wziąć na warsztat” w 2021 r.?
Swoimi planami w zakresie „alternatywnych” inwestycji domenowych podzielił się na swoim blogu Morgan Linton. Inwestor wskazał trzy końcówki, które budzą jego zainteresowanie w ostatnim czasie i w których upatruje szansy na zarobek.
.io – domena startupów
Pierwsza z nich to .io – jedna z ulubionych domen startupów i branży IT. Formalnie przypisana jest Brytyjskiemu Terytorium Oceanu Indyjskiego, w praktyce od dawna jest domeną funkcjonalną. Na rynku wtórnym radzi sobie całkiem nieźle. Linton przyznaje, że w adresy .io inwestuje już od pięciu lat i należą one do najlepiej sprzedających się aktywów w jego portfolio obok nazw z końcówką .com. Jak wynika z danych Namebio, najwyższa ujawniona transakcja w tej TLD miała miejsce pod koniec grudnia 2020 r. W pierwszej dziesiątce są też dwie inne sprzedaże z 2020 r. i dwie z 2019 r., co wskazuje na wzrost wartości nazw .io.
.gg – domena gamerów
Druga końcówka wskazana przez Lintona to .gg, country code przypisany Guernsey. W praktyce domena zyskała popularność w środowisku gamerów, którzy posługują się akronimem GG jako skrótowcem wyrażenia „good game”, czyli dobra gra. Oto pierwsza dziesiątka najwyższych transakcji nazw z końcówką .gg.
.ai – domena sztucznej inteligencji
To końcówka, o której pisaliśmy już wiele razy, m.in. w kontekście jej potencjału i rosnących wyników sprzedażowych. TLD przypisana jest Anguilli, jednak w praktyce kojarzona jest z projektami związanymi ze sztuczną inteligencją. To dziedzina, która ma przed sobą świetlaną przyszłość, co wyraża się m.in. w rosnących cenach płaconych za adresy z tą końcówką. Minusem inwestycji w domeny .ai są wysokie koszy utrzymania nazw, sięgające 100 dolarów rocznie, jednak w przypadku dobrego keywordu zwrot z takiej inwestycji może być znaczący.
Jeśli macie inne pomysły na inwestycje domenowe w 2021 r. lub ulubione końcówki, które zapewniają atrakcyjną stopę zwrotu, dajcie znać w komentarzach!
Tagi: .gg, .io, AI, inwestycje