Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Rośnie zainteresowanie domeną .vc. Czy warto w nią inwestować?

Rośnie zainteresowanie domeną .vc. Czy warto w nią inwestować?

Na rynku wtórnym rośnie zainteresowanie końcówką .vc. Choć ma ona status domeny krajowej, to jednak wykorzystywana jest głównie jako domena funkcjonalna, odnosząca się do kapitału inwestycyjnego.

Trudno mówić o pospolitym ruszeniu na domenę .vc, jednak z pewnością jest to TLD, na którą warto zwrócić uwagę. W końcu w aktywa warto inwestować na wczesnym etapie wzrostu ich wartości – a być może z takim trendem mamy do czynienia w przypadku .vc.

Końcówka formalnie przypisana jest karaibskiemu państewku Saint Vincent i Grenadyny, które do 1979 r. było brytyjską kolonią. W praktyce jednak odnoszona jest do frazy „venture capital”, czyli kapitał inwestycyjny. Pojawiają się również inne skojarzenia, jak „video conferencing”, ale są one raczej marginalne i z pewnością mają mniejszy wpływ na wartość rynkową tej TLD.

Temat .vc poruszył niedawno na swoim blogu Morgan Linton, który zauważył, że adresy w tym rozszerzeniu osiągają coraz wyższe ceny na platformie Park.io. Linton pisze, że w lutym sprzedawały się za kilkaset dolarów, a obecnie oferty na aukcjach przekraczają już tysiąc USD.

Entuzjastyczne wnioski są być może przedwczesne, ponieważ tego typu kwoty już wcześniej płacono za domeny .vc. Jednak z danych Namebio wynika, że do sprzedaży adresów .vc w ostatnich miesiącach dochodzi częściej. W tym roku odnotowano już 35 takich transakcji, podczas gdy w zeszłym – 27, a w poprzednim – 23. A mamy dopiero początek lipca. W dodatku najdroższe tegoroczne sprzedaże .vc opiewają na kwoty powyżej tysiąca, a – w przypadku „jedynki” – nawet 2 tys. USD.

To oczywiście korzystny sygnał, ale w poprzednich latach domena .vc osiągała nawet lepsze wyniki. Najwyższa kwota zapłacona za nazwę z tą końcówką to 10 tys. USD. Większość transakcji opiewających na wysokie kwoty pochodzi z lat 2016 i 2018.

Warto jednak odnotować, że do części z nich doszło tego samego dnia, za te same ceny przypisane pojedynczym nazwom i na tej samej platformie – Sedo. W dodatku były to dwuliterówki. Możliwe zatem, że był to pojedynczy „deal”, który nie podważa hipotezy o trendzie wzrostowym .vc.

Ze względu na ewidentne skojarzenia z venture capital domena .vc może faktycznie mieć spory potencjał inwestycyjny. Szczególnie na etapie, gdy nie jest jeszcze rozchwytywana, a w jej rejestrze znajduje się sporo dobrych keywordów.

Według danych serwisu Marcaria.com liczba aktywnych nazw w domenie .vc wynosi raptem ok. 17 tys., ale nieustannie rośnie.

Znamienne, że skok nastąpił w marcu tego roku, co ma ewidentny związek z pandemią COVID-19. Wygląda na to, że rejestr .vc jest kolejnym, który skorzystał na lockdownie.

W serwisie Aftermarket.pl koszt zarówno rejestracji, jak i przedłużenia adresów z końcówką .vc wynosi 139 zł netto.

Tagi: , ,

Tutaj możesz komentować