Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Google po raz kolejny uderza w domeny. Koniec z wyróżnieniami keywordów

Google po raz kolejny uderza w domeny. Koniec z wyróżnieniami keywordów

Google robi wiele, by podkopać pozycję domen internetowych i wzmocnić rangę SERP. Nie zawsze są to działania wymierzone bezpośrednio w adresy www, ale zwykle negatywnie odbijają się one na domenach.

Tak jest w przypadku „innowacji” związanych z wyświetlaniem odpowiedzi na zapytania bezpośrednio z poziomu wyszukiwarki. W wielu przypadkach skłaniają one użytkowników do pomijania stron źródłowych i ograniczania się do lektury informacji wyświetlanych na stronach SERP. Tracą na tym przede wszystkim wydawcy serwisów internetowych. Pośrednio „proceder” ten odbija się również negatywnie na domenach, pod którymi serwisy funkcjonują.

Niedawno doszło do kolejnej zmiany, która może mieć negatywny wpływ na status domen. Chodzi o zaprzestanie podświetlania fragmentów adresów, które odpowiadają keywordom wpisanym do wyszukiwarki. Google przez długi czas wyróżniał frazy boldem, obecnie pogrubiane są jedynie odnośne fragmenty w metaopisach. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w kanale mobile, gdzie Google już dwa lata wyeliminował domeny z SERP.

Warto zaznaczyć, że inne wyszukiwarki również nie są zbyt przyjazne dla domen. Oto jak wyglądają wyniki wyszukiwania dla frazy rynek domen w wyszukiwarce Google.

boldserp

A oto, jak wygląda strona z wynikami wyszukiwania w DuckDuckGo.com. „Boldy” występują tu w metatytułach i metaopisach, ale już nie w URL.

boldserp3

A oto rezultaty ze StartPage.com. Widać wyraźnie, że wyboldowane keywordy obecne są nie tylko w metaopisach, ale również w metatytułach i części URL po slashu – ale nie w samej domenie.

boldserp2

Takie zmiany oczywiście nie wpłyną bezpośrednio na wahania cen na rynku wtórnym, więc jasne, że nie ma powodu do siania paniki. Jednak kropla drąży skałę – działania Google są szkodliwe dla statusu i znaczenia domeny, nawet jeśli straty z tego tytułu wydają się na razie nieznaczne. Z pewnością natomiast są trudne do oszacowania w dłuższej perspektywie.

Tagi: , , , ,

Komentarze ( 2 )

Czym możesz się podzielić?