Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


15 marca zarejestrowano pierwszą domenę w historii internetu

15 marca zarejestrowano pierwszą domenę w historii internetu

15 marca bywa nazywany „dniem domeny”. Tego dnia w 1985 r. zarejestrowano pierwszą domenę w historii internetu: Symbolics.com.

Symbolics.com to pierwsza i najstarsza – bo wciąż działająca – zarejestrowana domena w historii internetu. Została zarejestrowana 15 marca 1985 r. przez Symbolics, spółkę komputerową założoną na uczelni MIT, w akademickim inkubatorze przedsiębiorczości. Wówczas mało kto spodziewał się, że za kilkanaście lat adresy internetowe staną się „towarem” powszechnego użytku. Jeszcze mniej osób miało na tyle wyobraźni i śmiałości, by sądzić, że domeny będą osiągać milionowe stawki na rynku wtórnym. Dziś w internecie zarejestrowanych jest ponad 330 milionów nazw i liczba ta wciąż rośnie. Rośnie też liczba końcówek, których jest już ponad półtora tysiąca.

W czasach, gdy rejestrowano pierwsze domeny, internet był niemal wyłącznym obszarem działania naukowców i wojska. Nawet duże korporacje nie myślały jeszcze o zabezpieczeniu swoich znaków towarowych w systemie DNS. W ciągu całego 1985 r. zarejestrowano tylko cztery domeny. Pierwsze adresy www trafiały do firm komputerowych. Jednak tacy obecni giganci, jak Apple czy Microsoft, bynajmniej nie ustawiali się na początku kolejki po domeny. Firma Jobsa zarejestrowała swój brand dopiero w 1987 r. Apple.com było 64. zarejestrowaną domeną. Koncern Billa Gatesa zdobył swój firmowy adres jeszcze później, bo dopiero w 1991 r.

Domena Symbolics.com pozostała w rękach swoich właścicieli do 2009 r., kiedy została sprzedana spółce XF.com Investments. Tu historia robi się zagmatwana. Domena XF.com należała wówczas do Arona Meystedta, szefa działu domen w domu aukcyjnym Heritage Auctions i znanej postaci branży adresowej. Meystedt sprzedał ją jednak w zeszłym roku klientowi z Chin. Jednak wciąż pozostaje abonentem Symbolics.com. Na stronie pod tym adresem można przeczytać, że nazwa należy do małej grupy inwestycyjnej z siedzibą Irvine w Kalifornii. We wpisie whois dla Symbolics.com figuruje natomiast nazwisko Arona Meystedta i firmy… XF.com.

symbolicsmeystedt

W Polsce pierwszą zarejestrowaną domeną była FUW.edu.pl, utworzona w 1991 r. Pod adresem tym funkcjonuje witryna wydziału fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Za pierwszą nazwę zarejestrowaną bezpośrednio w rozszerzeniu .pl uznaje się adres Computerland.pl, utworzony w roku 1994 – choć nie jest to informacja oficjalnie potwierdzona. W 1995 r. zarejestrował swoją domenę jeden z największych polskich portali WP.pl. Rok później swój adres nabył Onet.


Komentarze ( 2 )

Czym możesz się podzielić?