Domeny zamiast URL-i. Google testuje zmiany w przeglądarce Chrome
Google znowu szykuje zmiany w sposobie wyświetlania zawartości paska adresu. Tym razem firma rozważa zastąpienie pełnych URL-i samymi domenami w desktopowej wersji przeglądarki. Ma to na celu zwiększyć czytelność adresów i chronić internautów przed atakami oszustów.
Obecnie w sieci podstawowym sposobem na określenie tożsamości i autentyczności strony jest zapoznanie się z jej URL-em. Jednak zdaniem inżynierów Google URL szwankuje pod względem usability. Innymi słowy jest nieprzyjazny dla użytkowników. Właściwie trudno się z tym nie zgodzić.
Długa konstrukcja, w której elementy znaczące przeplatają się z asemantycznymi ciągami znaków, nie jest najlepszą propozycją do lektury i analizy. Znacznie łatwiej przyswajalną kompozycją jest sama domena – nazwa z końcówką, ewentualnie poprzedzona subdomeną.
„Istnieje mnóstwo sposobów modyfikacji URL, za pomocą których oszuści mogą wprowadzić internautów w błąd co do tożsamości strony. To sprzyja nieskrępowanemu phishingowi, inżynierii społecznej i innego rodzaju oszustwom. Według jednego z badań ponad 60 proc. użytkowników dało się nabrać na fałszywy adres w ścieżce URL” – czytamy we wpisie opublikowanym na blogu przeglądarki Chrome.
By zmniejszyć narażenie na tego typu sytuacje, Google postanowił poeksperymentować z ograniczeniem widoczności URL-i i sprawdzić skuteczność takiego podejścia w zmniejszeniu ryzyka ataków.
W nowej wersji swojej przeglądarki Chrome 86 firma testuje rozwiązanie, w którym domyślnym trybem wyświetlania zawartości paska adresu będzie wyłącznie domena, natomiast URL pojawi się po najechaniu na pasek adresu kursorem myszy. Pozwoli to internautom skupić się na kluczowych elementach adresu i łatwiej ocenić, czy domena jest autentyczna czy może trafili pod adres łudząco podobny do właściwego – ale należący do scammerów.
Google zamierza jednak pozostawić użytkownikom możliwość wyboru. Po kliknięciu prawym klawiszem na pasek adresu internauci będą mogli wybrać opcję „Zawsze pokazuj pełne URL-e”.
Uczestnicy eksperymentu będą wyznaczani w trybie losowym, ale można również „zgłosić się na ochotnika”. Wystarczy zainstalować wersję Canary lub Dev przeglądarki Chrome 86, otworzyć chrome://flags i aktywować następujące flagi:
#omnibox-ui-reveal-steady-state-url-path-query-and-ref-on-hover #omnibox-ui-sometimes-elide-to-registrable-domain
Wykryte błędy można zgłaszać za pośrednictwem Bug Trackera.
Tagi: Chrome, Chrome 86, Google, URL
Komentarz ( 1 )
Czym możesz się podzielić?