Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.

20 abonentów posiada ponad 10 proc. wszystkich nowych domenach

20 abonentów posiada ponad 10 proc. wszystkich nowych domenach

Abonenci z pierwszej dwudziestki rankingu nTLD mają w swoim portfolio ok. 2,6 miliona nowych domen. To więcej niż 10 proc. łącznej liczby adresów zarejestrowanych w nowych rozszerzeniach.

Według danych serwisu nTLDStats.com liczba nazw z końcówkami nTLD wynosi obecnie nieco ponad 25 milionów. Tymczasem dwudziestu największych rejestrantów utrzymuje aż 2,6 miliona adresów z tej kategorii, czyli ponad 10 proc. wszystkich nowych domen. Prawdziwym potentatem tego segmentu jest niejaki Lin Shi Mo Ban, który utrzymuje 480 tys. adresów nTLD. Abonent z drugiego miejsca zdołał zarejestrować 255 tys. nazw z nowymi końcówkami.

rejestrancintld

Wrażenie robi również inny wskaźnik: odsetek podmiotów z Państwa Środka wśród abonentów nowych domen. W pierwszej dwudziestce tylko czterech rejestrantów pochodzi z innych krajów: trzech z USA, a jeden z… Republiki Środkowoafrykańskiej – kraju nieszczególnie kojarzonego z inwestycjami domenowymi.

Powyższe dane budzą zastanowienie. Wiadomo, że Chińczycy chętnie inwestują w nowe domeny, traktując je m.in. jako lokatę kapitału. Jednak zważywszy na fakt, że wiele nowych końcówek obciążonych jest wysokimi stawkami rejestracji i przedłużeń, trudno sobie wyobrazić, w jaki sposób takie duże portfolio może się bilansować. Szczególnie że – w odróżnieniu od domen .com i ccTLD – rejestry nTLD stosują wyższe stawki dla nazw premium, a głównie takie adresy mogą przynieść realny zysk ze sprzedaży.

Z drugiej strony w Chinach nieźle sprzedają się domeny numeryczne, które za domeny premium nie są uznawane. Może więc to właśnie tego typu adresy stanowią większą część portfela największych inwestorów w segmencie nTLD?

Tagi: ,

Komentarz ( 1 )

Czym możesz się podzielić?

  1. Tonio 15 listopada 2016 Odpowiedz

    W domenach nowego typu najpopularniejsze hasła są rezerwowane by je sprzedać za ciężkie pieniądze. Po za tym nie piszecie nigdzie o tym, że jak się kupi domenę nowego typu to nie ma jej praktycznie gdzie utrzymywać, bo tylko kilku rejestratorów to umożliwia.

Tutaj możesz komentować