Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Ponad 12 tys. dolarów za adresy w nowych domenach

Ponad 12 tys. dolarów za adresy w nowych domenach

Siedem adresów w nowych domenach zostało zarejestrowanych za ponad 12 tys. dolarów. Takie stawki obowiązują przez pierwszą dobę Early Access Program – okresu przejściowego stosowanego przez Donuts po zakończeniu fazy sunrise.

12 539,99 dolara – dokładnie tyle kosztowała w GoDaddy rejestracja nazwy w jednej z siedmiu kolejnych, obsługiwanych przez Donuts domen uwolnionych 5 lutego. Dla przypomnienia, chodzi o następujące rozszerzenia: .camera, .equipment, .estate, .gallery, .graphics, .lighting, .photography. Powyższa stawka obowiązywała przez 24 godziny od momentu udostępnienia końcówek do publicznej rejestracji. Kolejnego dnia cena spadła do 3164.99 dolara, następnego – do 1239,99 $, czwartego dnia do 689, 99 $, a piątego, ostatecznie, do 189,99 $. To stawki z cennika obowiązującego na platformie GoDaddy w ramach siedmiodniowego okresu Early Access Program, rozpoczynającego etap ogólnej dostępności domen Donuts i będącego swojego rodzaju substytutem „tradycyjnie” stosowanej przez rejestry fazy landrush. A oto wykaz cen z terminarzem EAP dla kolejnej partii domen Donuts na platformie GoDaddy

Stawki nowe TLD

Z kwoty 12 539,99 dolara rejestrator potrąca „końcówkę” w wysokości 2539,99 dolara. Resztę inkasuje rejestr. Co ciekawe, znacznie taniej rejestrację przedostatniego dnia EAP oferuje eNom. Oto próbka:

eNom

eNom ceny

GoDaddy

GoDaddy cena
Za nazwę w domenie .photography w GoDaddy trzeba zapłacić 174,99 dolara (tak – drobna rozbieżność w stosunku do podstawowego cennika EAP), podczas gdy w eNom „jedynie” 140,99 dolara. Nic dziwnego, że przy tych cenach większość abonentów czekała na zakończenie EAP. Według danych z 6 lutego zamieszczonych na blogu OnlineDomain.com, w ciągu pierwszej doby EAP dla drugiej partii „uwolnionych” końcówek Donuts zarejestrowano jedynie siedem adresów – wszystkie z nich za pośrednictwem GoDaddy. Oto lista:

 • metallographic.equipment
 • sampleprep.equipment
 • immobilier.estate
 • nature.photography
 • color.photography
 • product.photography
 • blackandwhite.photography

Wśród abonentów nie znajdują się brandy światowej sławy. Szczegółowe dane można sprawdzić w serwisie DomainTools.com, który obsługuje już bazę Whois dla „najnowszych” nowych domen.

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Komentarze ( 2 )

Czym możesz się podzielić?

 1. BPlus 18 lutego 2014 Odpowiedz

  Jak dla mnie te nowe domeny to zwyczajny skok na kasę.

  • Piotr Jankowski 18 lutego 2014 Odpowiedz

   Zależy jak na to spojrzeć. Część nowych końcówek jest rzeczywiście dość mocno „wydumana”, jednak np. wymienione w artykule .gallery czy .estate zdają się mieć sens.

Tutaj możesz komentować