Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Nowe strony będą indeksowane w trybie mobile-first

Nowe strony będą indeksowane w trybie mobile-first

Od 1 lipca nowe strony internetowe będą indeksowane w trybie mobile-first. Oznacza to, że boty Google sczytają w pierwszej kolejności mobilną wersję witryny, wersja desktopowa będzie miała niższy priorytet.

Zmiany zostały zapowiedziane w komunikacie zamieszczonym na blogu Google dla webmasterów. Nie są one zaskoczeniem. Już pod koniec zeszłego roku Google poinformował, że ponad połowa adresów funkcjonujących w sieci indeksowana jest z uwzględnieniem priorytetu dla wersji mobilnej. To naturalny kierunek zmian w sytuacji, kiedy większość zapytań do wyszukiwarki pochodzi z urządzeń mobilnych – takie proporcje utrzymują się od 2015 r.

Dla administratorów, którzy wciąż nie przebudowali swoich witryn do postaci mobile-friendly, to ostatni dzwonek. Takich przypadków nie ma jednak wiele. Praktycznie wszystkie platformy oferujące gotowe motywy, jak WordPress, od dawna uwzględniają konieczność dostosowania stron do wymagań urządzeń mobilnych. Niektóre serwisy wybrały rozwiązanie pośrednie w postaci osobnych URL-i dla wersji mobilnej, najczęściej zaczynających się nazwą „m.” umieszczoną na trzecim poziomie adresu. Jednak Google odradza takie podejście ze względu na „zamieszanie”, jakie wywołuje używanie kilku URL-i dla jednego adresu. Firma zaleca stosowanie responsywnego designu, co wydaje się również najprostszym rozwiązaniem w przypadku korzystania z gotowego motywu.

Informacje na temat zindeksowanej przez Google wersji określonej strony, dotyczące np. błędów AMP, błędów związanych z uporządkowanymi danymi czy problemów z indeksowaniem można znaleźć w narzędzi Search Console (wcześniej Google Webmaster Tools).

Tagi: , , , , ,

Komentarz ( 1 )

Czym możesz się podzielić?

  1. Janusz Kamiński 14 czerwca 2019 Odpowiedz

    Trzeba aktualizować wszystkie stare strony. 😉

Tutaj możesz komentować