Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Brytyjska bulwarówka „The Sun” próbuje przejąć domenę TheSun.com na drodze arbitrażu

Brytyjska bulwarówka „The Sun” próbuje przejąć domenę TheSun.com na drodze arbitrażu

Do Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO) wpłynął pierwszy znaczący wniosek o wszczęcie UDRP w tym roku. Brytyjska bulwarówka „The Sun” rości sobie prawo do adresu TheSun.com.

„The Sun” to jeden z najpopularniejszych brytyjskich tabloidów. Założona w 1964 r. bulwarówka funkcjonuje w internecie pod adresem TheSun.co.uk. Najwyraźniej jej właściciele – News Group Newspapers Limited, należąca do imperium Ruperta Murdocha – uznali, że warto byłoby się postarać o bardziej „światową” końcówkę i skierowali swoje kroki do WIPO z wnioskiem o wszczęcie arbitrażu o adres TheSun.com

Sprawa jest w toku. Jak wynika z numeracji, to 84. wniosek o uruchomienie postępowania UDRP, który został przyjęty w tym roku. Wyrok wydaje się jednak przesądzony. Nazwa „TheSun” jest określeniem generycznym, odnosi się do obiektu, który co dzień rozświetla nasz nieboskłon i Brytyjczykom trudno będzie przekonująco dowieść, że to im przysługują prawa do domeny. Tym bardziej, że adres został utworzony w 2001 r., a więc gazeta miała sporo czasu na zainteresowanie się domeną, gdy była dostępna do rejestracji.

Obecnie domena znajduje się na parkingu Uniregistry. Jeszcze niedawno po kliknięciu w znajdujący się na stronie link „Lease this Domain” następowało przekierowanie na ofertę dzierżawy adresu za 10 tys. dolarów miesięcznie. Dane na temat domeny w bazie whois objęte są usługą prywatności, jednak adres Venture.com, pod który przekierowuje link „Lease this Domain” należy do znanego domainera Kevina Hama. Możliwe więc, że „The Sun” zadarł z pierwszoligowym inwestorem.

Tagi: , , , , , ,

Komentarz ( 1 )

Czym możesz się podzielić?

  1. weronika 27 stycznia 2019 Odpowiedz

    Ciekawe czy The Sun uda się to

Tutaj możesz komentować