Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Z powodu Brexitu Brytyjczycy mogą stracić domeny .eu

Z powodu Brexitu Brytyjczycy mogą stracić domeny .eu

Od 30 marca 2019 r. Brytyjczycy nie będą mogli rejestrować ani przedłużać nazw z końcówką .eu. Wszystko z powodu Brexitu. Komisja Europejska opublikowała na swojej stronie oficjalne oświadczenie w tej sprawie.

Na stronie Komisji Europejskiej pojawiło się oświadczenie dotyczące konsekwencji Brexitu dla obywateli UK w aspekcie dostępu do domen .eu. Wynika z niego, że od 30 marca przyszłego roku Brytyjczycy będą musieli pożegnać się z możliwością rejestracji nazw z unijną końcówką. Również ich przedłużanie przez dotychczasowych abonentów z UK będzie niemożliwe. Rejestratorzy akredytowani przez EURid nie będą mogli przetwarzać zleceń na rejestrację lub przedłużenie nazw w rozszerzeniu .eu od podmiotów zarejestrowanych na terenie UK.

To rezultat wszczęcia 29 marca 2017 r. procedury opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. KE zaznacza, że data „odcięcia” Brytyjczyków od dostępu do rejestru .eu może ulec zmianie, jeśli na mocy ratyfikowanej umowy prawo UE przestanie obowiązywać UK w innym terminie. Domen nie stracą instytucje, które poza Wielką Brytanią są zarejestrowane również na terenie innego kraju Unii Europejskiej. Jednak osoby fizyczne posiadające adres zamieszkania i centrum interesów życiowych na Wyspach będą musiały liczyć się z utratą nazw.

Liczba domen .eu zarejestrowana przez podmioty z UK wynosi ponad 300 tys. Wśród nich jest sporo nazw premium. Podczas okresu sunrise dla tej końcówki na przełomie lat 2005 i 2006 wielu inwestorów spoza UE za pośrednictwem fasadowych firm zarejestrowanych w Wielkiej Brytanii i na Cyprze aktywnie pozyskiwało topowe adresy z unijną końcówką. Oczywiście prawdopodobieństwo, że te nazwy wrócą do rejestru jest znikome, można raczej oczekiwać wzmożonej „aktywności transferowej” i przenoszenia cennych domen na konta spółek z siedzibą w UE.

Zgodnie z porzekadłem „dla chcącego nic trudnego” – rejestracja nazw .eu wciąż będzie możliwa dla abonentów z UK, nawet po finalizacji procedury Brexitu. Tyle że już nie tak łatwa. Jednym ze sposobów na zdobycie europejskiej domeny jest uzyskanie elektronicznej rezydencji (e-Residency) w Estonii. Umożliwia ona rejestrację działalności gospodarczej w tym kraju z dowolnego miejsca na świecie, również dla osób nieposiadających obywatelstwa jednego z krajów UE. Wnioski o e-rezydencję można składać za pośrednictwem strony e-resident.gov.ee.

Tagi: , , ,

Komentarz ( 1 )

Czym możesz się podzielić?

  1. kasia 10 kwietnia 2018 Odpowiedz

    Ciekawa sprawa. Ale cóż, tak wybralo

Tutaj możesz komentować