Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.

Pierwsza milionowa transakcja 2017 r.? Kolejna dwuliterówka trafiła w ręce Chińczyków

Pierwsza milionowa transakcja 2017 r.? Kolejna dwuliterówka trafiła w ręce Chińczyków

Domena JR.com zmieniła abonenta – z amerykańskiego na chińskiego. Wartość transakcji nie jest znana. Sprzedaż została jednak potwierdzona przez firmę brokerską.

O sprzedaży poinformował James Iles na amerykańskim forum domenowym NamePros.com. Iles śledził historię domeny, ponieważ – jak twierdzi – w zeszłym roku brał udział w przygotowaniu oferty kupna na tę nazwę. Domainer nie podaje dokładnej wartości oferty, zdradza jednak, że był to dolny przedział kwot siedmiocyfrowych. Można się więc spodziewać, że chodziło o sumę między milion a półtora miliona dolarów. Iles nie ujawnia wprawdzie, czy transakcja doszła wówczas do skutku, ale z kontekstu dość jasno wynika, że abonent odrzucił ofertę, najprawdopodobniej z powodu zbyt niskiej ceny.

Ostatecznie jednak domena została sprzedana – i to w dość krótkim czasie od negocjacji, o których napomyka autor postu na NamePros.com. Na to przynajmniej wskazuje wpis w bazie whois. Data ostatniej modyfikacji na JR.com to 9 stycznia 2017 r. Nazwa nowego abonenta to Raymond Liu, a w polu organizacji podany został adres 62.com – to nazwa znanej chińskiej firmy brokerskiej. W polu e-mail figuruje adres escrow@62.com, sugerujący, że domena może być przeznaczona na sprzedaż. Obecnie jednak nazwa jest zaparkowana, a w prawym górnym rogu strony wyświetla się informacja o „stronie w budowie”.

jrcomwhosis

Jak wynika z jeszcze niezaktualizowanego wpisu whois w serwisie Who.is, poprzednim abonentem domeny była spółka Rnyk LLC z siedzibą w Nowym Jorku. Potwierdza to również informacja Ilesa, który podaje, że poprzednim właścicielem dwuliterówki była nowojorska marka J&R Music World (własność Rnyk LLC), która używała tej nazwy przez wiele lat, m.in. dla sklepu internetowego z elektroniką.

Iles spekuluje, że kwota zapłacona za ten adres mieści się w przedziale 1,3–1,5 miliona dolarów. Jest to spójne z informacją o stawce oferowanej przez niego abonentowi, która najprawdopodobniej była nieco niższa. Oczywiście jest szansa, że abonent wynegocjował stawkę nawet powyżej 2 milionów dolarów, ale brak danych na potwierdzenie takiej hipotezy. Wiadomo jednak, że sprzedaż doszła do skutku, bo – oprócz aktualizacji w bazie whois – potwierdza ją komunikat uzyskany przez Ilesa od firmy 62.com.

Niezależnie od tego, czy wartość JR.com przekroczyła 2 miliony dolarów czy „tylko” milion, sprzedaż adresu za siedmiocyfrową kwotę to bardzo miła wiadomość na rozpoczęcie nowego roku domenowego.

Tagi: , , , ,

Komentarz ( 1 )

Czym możesz się podzielić?

  1. alejaja 17 stycznia 2017 Odpowiedz

    a nie bierzecie pod uwagę że mógł się ugiąć i sprzedac poniżej bańki? takie srutututu wróżenie z fusu

Tutaj możesz komentować