Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Megatransakcja: 900 milionów dolarów za Media.net

Megatransakcja: 900 milionów dolarów za Media.net

To biznesowy strzał w dziesiątkę hinduskiego milionera (obecnie już miliardera). Divyank Turakhia, młody krezus z Indii, sprzedał serwis Media.net za gigantyczną kwotę 900 milionów dolarów. Nabywcą jest podmiot z Chin.

Choć Chińczycy nie darzą końcówki .net nawet w połowie tak dużym poważaniem, jak .com, to jednak „gorsze” rozszerzenie nie okazało się przeszkodą do sfinalizowania gigantycznej transakcji. Za serwis działający po, bądź co bądź, świetnym adresem klienci z Państwa Środka zdecydowali się zapłacić zawrotną kwotę 900 milionów dolarów.

Nabywcą jest podmiot przedstawiany jako Chinese Consortium, czyli chińskie konsorcjum, któremu przewodniczy Zhiyong Zhang, prezes pekińskiego telekomu o nazwie Beijing Miteno Communication Technology. Plany spółki przewidują integrację Media.net z Miteno.

Serwis Meda.net założony został przez młodego przedsiębiorcę internetowego z Indii, Divyanka Turakhię. Ten wyjątkowo utalentowany biznesmen swoją pierwszą działalność rozpoczął w wieku 14 lat, pierwszy milion dolarów zarobił w wieku lat osiemnastu, mając 23 lata, posiadał już 100 milionów dolarów, a obecnie, w wieku 34 lat, dzięki sprzedaży Media.net, jest już miliarderem. Jego ostatnią wielką transakcją była sprzedaż czterech marek prowadzonych wspólnie ze swoim bratem koncernowi Endurance International Group za 160 milionów dolarów.

Turakhia specjalizuje się w reklamie internetowej i spora część jego przedsięwzięć związana była z parkowaniem domen, m.in. Skenzo i Domain Advertising, które zostały później wcielone do serwisu Media.net. Obecnie jest to jedna z największych platform reklamowych na świecie, umożliwiająca wydawcom witryn internetowych monetyzację treści, dzięki wykorzystaniu szerokiej sieci reklamodawców. Firma ma siedziby w Nowym Jorku, Los Angeles, Zurychu, Dubaju, Bombaju, Bengaluru i zatrudnia 800 pracowników. Roczne budżety reklamowe, jakimi obraca firma wynoszą ok. 450 milionów dolarów. 90 proc. przychodów pochodzi z USA, a ponad 50 proc. generowanych jest z ruchu z mobile.

Tagi: , , , ,

Komentarz ( 1 )

Czym możesz się podzielić?