Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Weszły w życie zmiany parametrów w systemie rejestracji adresów .pl

Weszły w życie zmiany parametrów w systemie rejestracji adresów .pl

Z dniem 5 sierpnia zmieniły się parametry w systemie rejestracji nazw w domenie .pl. Znikły ograniczenia czasowe dotyczące transferu adresów w okresie bezpośrednio poprzedzającym ich wygaśnięcie oraz wydłużony został okres blokady nazw .pl.

NASK zniósł ograniczenie uniemożliwiające inicjację transferu danej nazwy w domenie .pl na sześć dni przed jej wygaśnięciem. Obecnie adresy .pl można przenosić na konto u innego rejestratora bez limitów czasowych, czyli nawet w dniu zakończenia okresu rozliczeniowego nazwy. Dzięki temu abonenci mają większą swobodę w zarządzaniu swoim portfolio i przenoszeniu swoich adresów do firm oferujących konkurencyjne stawki. Zmiana nie wydaje się znacząca, ale w praktyce może okazać się istotna dla wielu klientów. Abonenci często bowiem dokonują operacji przedłużenia domen tuż przed końcem okresu rozliczeniowego i to wówczas – przy okazji płatności – najwygodniej jest im podjąć decyzję o przeniesieniu swoich nazw do tańszego rejestratora.

Drugi istotny parametr, który uległ zmianie z dniem dzisiejszym, to wydłużenie przez NASK okresu blokady nazw w domenie .pl po ich wygaśnięciu z 15 do 30 dni. Również ta zmiana jest korzystna dla abonentów, którzy mają obecnie więcej czasu na odzyskanie nieopłaconej domeny. Klienci często zapominają o odnowieniu adresów, narażając się w ten sposób na straty finansowe: utratę cennego adresu czy przerwę w funkcjonowaniu znajdującego się pod nim serwisu, np.. Wydłużony okres trzydziestodniowej blokady zmniejszy prawdopodobieństwo przejęcia adresu przez „osoby trzecie”, jednak abonent, który nie zdążył uiścić opłaty abonamentowej w terminie, musi doliczyć do stawki podstawowej opłatę dodatkową. Według cennika usług przeznaczonego dla partnerów NASK wynosi ona 10 proc. kosztu przedłużenia domeny.

Decyzję NASK o wydłużeniu stanu BLOCKED z 15 do 30 dni jako niekorzystną postrzegają zapewne posiadacze opcji, którzy liczą raczej na nieprzedłużenie objętej opcją domeny przez abonenta.


Komentarze ( 6 )

Czym możesz się podzielić?