Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Przejęcie na rynku hostingowym: Ogicom kupił Webhost.pl

Przejęcie na rynku hostingowym: Ogicom kupił Webhost.pl

Kolejne przejęcie na rynku hostingowym – tym razem w roli głównej poznańska spółka Ogicom. Operator przejął obsługę kont należących do kilku tysięcy klientów firmy Webhost.pl. Jak wyglądają korzyści tego typu transakcji i jej konsekwencje dla użytkowników?

W przypadku hostingu efektywność ekonomiczna jest silnie powiązana ze skalą działania. Gdy baza klientów rośnie do kilku czy kilku tysięcy, przed firmą pojawia się cały szereg wyzwań, a także problemów – związanych z autorskimi rozwiązaniami, oczekiwaniami klientów w zakresie wysokiej jakości obsługi, brakiem standaryzacji pakietów hostingowych czy zapewnieniem technicznej niezawodności przy ograniczeniach budżetowych. To pierwszy powód, dla którego właściciele biznesów hostingowych myślą o ich sprzedaży. Drugim jest inwestycja w całkowicie nową działalność, wymagającą znacznych nakładów kapitałowych oraz pełnego zaangażowania. Właśnie przed takim wyborem 25 lutego 2014 roku stanęła firma Webhost.pl, obsługująca kilka tysięcy kont hostingowych.

– Rozmawiałem z kilkoma dużymi i wiarygodnymi podmiotami, ale ostatecznie wybór padł na Ogicom, który szybko, rzeczowo i czytelnie przedstawił wszystkie warunki transakcji. Negocjacje w zasadzie trwały tylko kilka dni, podczas których udało się osiągnąć satysfakcjonujące porozumienie. Poza warunkami finansowymi ważne było dla nas doświadczenie operatora oraz praktyczne dopracowanie całej procedury – komentuje fuzję Grzegorz Król, dotychczasowy właściciel marki Webhost.pl.

O transakcji mówi także prezes Ogicom, Jakub Dwernicki: – Każde tego rodzaju przejęcie to inwestycja, na której zyskują wszystkie podmioty. Dotychczasowi właściciele mogą skupić się na nowej działalności, klienci zyskują większego i bardziej stabilnego operatora, a przejmujący ma szansę na powiększenie bazy klientów oraz uzyskanie lepszego poziomu kosztów jednostkowych i zwiększenie wolumenu. W wypadku Webhost.pl transakcja przebiegła szybko dzięki świetnej współpracy z partnerem i znakomicie przygotowanej dokumentacji, która w żaden sposób nie opóźniła procedur dotyczących przejęć.

Jednak uzyskanie maksymalnej korzyści kwotowej z transakcji to nie wszystko. Ważne są także inne elementy, jak zapewnienie ciągłości działania usług użytkowników, rozłożenie przychodu ze sprzedaży biznesu w czasie, wpływ operacji na wizerunek sprzedającego i kupującego, doświadczenie w formalnej obsłudze operacji, wpływ operacji na zatrudnienie, zwłaszcza w firmie sprzedawanej, techniczna migracja do nowego środowiska (co często stanowi ogromne wyzwanie) oraz przygotowanie komunikacyjne.

Szukając inwestora skłonnego do zakupu danego biznesu warto pamiętać, że ważne jest doświadczenie w tego typu transakcjach. Często to czynnik nawet ważniejszy od pieniędzy, ponieważ transakcja przeprowadzona źle może okazać się finansowo niekorzystna dla jednej lub obu stron, a klienci, zamiast zyskać lepszą jakość usług, z powodu niezadowolenia przejdą do innej firmy.

Źródło: www.Ogicom.pl

Tagi: , ,

Komentarze ( 3 )

Czym możesz się podzielić?

  1. Borys 1 kwietnia 2014 Odpowiedz

    Z jaką kwotę został przejęty Webhost.pl ?
    Ilu klientów dotychczas obsługuje Webhost.pl ?

    • Przemysław Ćwik Przemysław Ćwik 1 kwietnia 2014 Odpowiedz

      Kwota nie została ujawniona:)

  2. Bartosz 26 stycznia 2016 Odpowiedz

    W artykule jest napisane „… firma Webhost.pl, obsługująca kilka tysięcy kont hostingowych.”

Tutaj możesz komentować