Inflacja, presja płacowa, abuzywność. NASK wyjaśnia podwyżki w domenie .pl
Na początku kwietnia NASK ogłosił zmiany w zestawieniu opłat dla rejestratorów. Podwyżki są zaskakująco wysokie. Oto, jak wyjaśnia je sam rejestr.
Od 12 października 2022 r. za przedłużenie nazwy IDN w domenie .pl abonenci zapłacą co najmniej o 300 proc. więcej niż obecnie. Koszt przedłużenia nazwy IDN w subdomenie regionalnej wzrośnie o 1,2 tys. proc. Znacząco wzrosną też ceny odnowień „zwykłych” nazw zarejestrowanych bezpośrednio w domenie .pl – czyli tych najbardziej popularnych. Zmiany dotyczą wprawdzie opłat pobieranych od rejestratorów, ale jest oczywiste, że firmy uwzględnią je w cenach końcowych – niewykluczone, że z nawiązką.
Zwróciliśmy się do rejestru domeny .pl z pytaniami dotyczącymi podwyżek. Na nasze wątpliwości odpowiedziała Joanna Lesiak z Pionu Komunikacji Społecznej i Promocji NASK.
Dlaczego podwyżki są tak radykalne? W przypadku niektórych subdomen ceny wzrosną o kilkaset, a nawet ponad tysiąc procent.
Joanna Lesiak: Na wzrost cen rejestracji domen internetowych wpływ ma kilka czynników. Po pierwsze, rosnąca inflacja i trudny do przewidzenia jej poziom w czwartym kwartale tego roku, a także bardzo znaczący wzrost wydatków związanych z nakładami inwestycyjnymi oraz kosztami utrzymania systemów rejestru i infrastruktury DNS.
Wynagrodzenia w zawartych umowach z zewnętrznymi podmiotami zarówno w kraju jak i zagranicą wzrosły skokowo od kilkunastu do kilkudziesięciu procent. Jednocześnie odczuwamy, tak jak większość organizacji i przedsiębiorców, na polskim rynku, rosnącą presję płacową ze strony pracowników. Jako NASK jesteśmy zobligowani do utrzymywania najwyższej jakości kadry, dbania o stały rozwój zawodowy naszych pracowników a także dobierania do współpracy najlepszych partnerów dostępnych na rynku.
Po drugie, utrzymywanie bardzo niskich cen skutkuje wzrostem poziomu abuzywności w obszarze technicznym DNS. W okresie ostatnich 2 lat NASK obserwuje znaczący wzrost liczby blokowanych w bazie rejestru nowo rejestrowanych domen (na wniosek CERT Polska) ze względu na ich wykorzystanie w działalności przestępczej. Zahamowanie tych praktyk było ważną przesłanką do harmonizacji cen tego obszaru. Trzeba dodatkowo wziąć pod uwagę, że ceny rejestracji domen ustalone były przed ponad dziesięcioma laty i nie były zmieniane.
Czy NASK nie spodziewa się spadku liczby utrzymywanych adresów .pl? Ograniczyłoby to korzyści z tytułu podwyżek.
JL: Zapewne zmiana cennika w krótkiej perspektywie może spowodować spadek liczby rejestracji, jednak w dłuższej perspektywie prognozujemy dojście rynku do równowagi. Równolegle z wprowadzeniem nowego cennika planujemy wprowadzenie systemu zachęt czy promocji dla abonentów domen, łagodzących skutki wyższych cen, a jednocześnie wspierających nasze wspólne cele tj. wzrost wielkości rejestru .pl.
Jakie są prognozy dotyczące wzrostu wpływów z tytułu podwyżek? Na jaki cel ta nadwyżka zostanie przeznaczona?
JL: Prognozowany wzrost przychodów, szacowany jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie i nie biorący pod uwagę jej negatywnych skutków na zdarzenia rynkowe w naszym kraju oraz całej UE, wynosił kilka procent. Prognozowana nadwyżka ma zostać przeznaczona na spełnienie przesłanek stojących za podwyżką cen, a w efekcie zwiększenie bezpieczeństwa, stabilności i wyższego poziomu odporności systemów DNS – również w rezultacie wdrożenia produkcyjnego nowych technologii odnośnie infrastruktury DNS i systemów rejestru.
Jak wygląda struktura kosztów funkcjonowania rejestru .pl?
JL: Misją NASK jest rozwój sieci teleinformatycznych w tym sieci Internet, poprawa ich efektywności i bezpieczeństwa. Instytut prowadzi badania naukowe, prace rozwojowe, a także działalność operacyjną na rzecz bezpieczeństwa polskiej cywilnej cyberprzestrzeni. Ważnym elementem działalności NASK jest też edukacja użytkowników oraz promowanie koncepcji społeczeństwa informacyjnego, głównie w celu ochrony dzieci i młodzieży przed zagrożeniami, związanymi z użytkowaniem nowych technologii. Rejestr domeny jest jednym z wielu ważnych obszarów działalności NASK-PIB i ma on bardzo znaczący udział w realizacji tej trudnej i ważnej misji.
Rozmawiał Przemysław Ćwik
Tagi: .pl, IDN, Joanna Lesiak, NASK, podwyżki
Komentarze ( 4 )
Czym możesz się podzielić?