Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Registry lock pozwoli na zabezpieczenie domeny przed kradzieżą

Registry lock pozwoli na zabezpieczenie domeny przed kradzieżą

Grupa H88 we współpracy z NASK zaoferowała usługę „registry lock” dla nazw w domenie .pl. Umożliwia ona ochronę adresów przed nieupoważnionym dostępem i kradzieżą.

Usługa registry lock pozwala na zabezpieczenie domeny z poziomu rejestru przed nieautoryzowanymi bądź przypadkowymi zmianami administracyjnymi, w tym próbami usunięcia lub przejęcia domeny. Usługa jest już dostępna we wszystkich markach hostingowych należących do grupy H88, w tym Domeny.pl, Hekko.pl, Kei.pl czy Linuxpl.com. Wprowadzają ją do swojej oferty również inni partnerzy NASK, m.in. Aftermarket.pl, AZ.pl, cal.pl, Consulting Service, dhosting.pl, Home.pl, nazwa.pl, premium.pl, seohost.pl.

Po aktywowaniu opcji „registry lock” dla domeny, nie będzie już możliwe wprowadzenie kluczowych zmian w jej właściwościach jedynie na podstawie zgłoszenia online. Dotyczy to m.in. zmiany abonenta czy jego danych, transferu domeny do innego rejestratora czy usunięcia domeny. Dokonanie takich zmian będzie wymagało bezpośredniego kontaktu z właścicielem domeny ze strony rejestratora. Dzięki temu abonent będzie miał pewność, że jego nazwa nie zostanie zmodyfikowana przez nieautoryzowane osoby w sposób, który może spowodować poważne następstwa dla jego biznesu.

– Przykładem takiego niepożądanego działania może być wytransferowanie domeny do własnego rejestratora przez jednego ze wspólników w spółce. Staje się on w ten sposób faktycznym dysponentem domeny, co niekoniecznie jest zgodne z interesem pozostałych wspólnikom. Podobnie w dużych firmach o rozproszonej strukturze zawsze istnieje zagrożenie, że trafi się nieuczciwy pracownik, który wykorzysta przyznane mu hasła dostępu do transferu domeny, modyfikacji jej właściwości lub wręcz jej usunięcia” – tłumaczy Elżbieta Kornaś, Brand Director w serwisie Domeny.pl.

Według przedstawiciela Domeny.pl, takie działania mogę przynieść firmom kolosalne straty, bo dla wielu z nich domena stanowi kluczową wartość ich majątku. Wartość domeny jest obecnie często ujawniana w sprawozdaniach finansowych spółek i może sięgać wielu milionów złotych.

Źródło: informacja prasowa

Tagi: , , ,

Komentarz ( 1 )

Czym możesz się podzielić?

  1. Kamil 6 maja 2019 Odpowiedz

    Jako pierwszy usługę wprowadził thecamels.org.

Tutaj możesz komentować