Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Wyjaśniamy skróty domenowe

Wyjaśniamy skróty domenowe

Branża domen posługuje się skomplikowanym nazewnictwem. Dużo w nim skrótów, żargonu i terminów nie do końca jasnych dla laika. Spróbujmy zatem rozszyfrować kilka podstawowych akronimów odnoszących się do typów domen internetowych.

Osoby zaczynające przygodę z domainingiem często szukają porad w branżowych serwisach, na blogach i forach internetowych. Gdy jednak uda im się znaleźć pożądane treści, nie zawsze są w stanie je zrozumieć z powodu nieznajomości fachowej terminologii, której trudno uniknąć, opisując pewne zjawiska czy mechanizmy. Do określeń często pojawiających się w serwisach domenowych należą akronimy opisujące typy domen internetowych. Spróbujmy je rozszyfrować i krótko scharakteryzować:

TLD

Top Level Domain – domena najwyższego poziomu. Oznacza końcówkę domenową wieńczącą adres www w jego podstawowej wersji, oddzieloną z lewej strony kropką od nazwy kolejnego poziomu. Przykładowo, w rozszerzeniu .com.pl domeną najwyższego poziomu jest .pl.

SLD

Second Level Domain – domena drugiego poziomu. To pierwszy człon poprzedzający końcówkę TLD, nazywany również subdomeną (w stosunku do TLD). W rozszerzeniu .com.pl domeną drugiego poziomu jest .com. Z kolei w adresie RynekDomen.pl domeną drugiego poziomu jest RynekDomen. W tym drugim przykładzie SLD może być opisana jako nazwa domeny – ponieważ pełni w nim odmienną funkcję niż jako element dwuczłonowego rozszerzenia.

gTLD

Generic Top Level Domain – domena funkcjonalna, złożona z trzech lub więcej liter. Zwykle odnosi się do określonej dziedziny. Najpopularniejsze gTLD to stare domeny funkcjonalne w rodzaju .com, .net czy .info. Jednak od początku zeszłego roku przybyło ponad 500 nowych domen funkcjonalnych, a docelowo ich liczba ma wynieść ponad 1,8 tys.

ccTLD

Country Code Top Level Domain – domena krajowa, złożona z dwóch liter. To końcówka TLD przypisana państwu lub niezależnemu terytorium. Domeną ccTLD jest np. rozszerzenie .pl lub .de. Obecnie w internecie działa niemal 300 domen ccTLD, z których kilkadziesiąt to końcówki IDN, zawierające znaki narodowe spoza alfabetu łacińskiego. Jako domena ccTLD zaklasyfikowana została końcówka .eu, przypisana terytorium Unii Europejskiej. Jest nią także wciąż aktywna domena .su, utworzona w 1990 r. i odnosząca się do krajów obszaru byłego Związku Radzieckiego.

geoTLD

Geographic Top Level Domain – domena geograficzna, czyli odnosząca się do miasta, regionu lub innego obszaru geograficznego, niebędąca jednak domeną ccTLD. Domeny geoTLD stały się popularne dzięki programowi nowych domen, w ramach którego pojawiły się takie końcówki, jak .nyc czy .london. Jednak geodomeną jest również m.in. utworzona w 2007 r. końcówka .asia.

sTLD

Sponsored Top Level Domain – domena sponsorowana, utworzona na zamówienie określonej branży lub instytucji i sfinansowana przez zleceniodawcę. sTLD są obecne w internecie od wielu lat, jednak tylko kilka z nich jest względnie rozpoznawalnych, np. .edu, sponsorowana przez EDUCAUSE czy .gov, sponsorowana przez rząd USA.

nTLD

New Top Level Domain – nowa domena. To zbiorcza nazwa obejmująca domeny tworzone od 2013 r. w ramach programu nowych domen. Do tej kategorii zaliczają się zarówno nowe domeny typu gTLD, jak i geoTLD czy IDN-owe końcowki ccTLD.

GccTLD

Generic Country Code Top Level Domain – generyczna domena krajowa. To pojęcie może zakrawać na oksymoron, ponieważ funkcje domeny krajowej i generycznej zdają się wykluczać. Jednak niektóre domeny, przypisane do niewielkich krajów, nie miały większego wzięcia jako country code’y, okazały się natomiast atrakcyjne na rynku światowym – z dwóch powodów. Po pierwsze, niektóre z nich, jak .me czy .ly, sprawdzają się w tworzeniu domainhacków, czyli konstrukcji adresowych, w których końcówka TLD wykorzystywana jest jako element znaczący, np. About.me. Po drugie, domeny w rodzaju .co czy .io dają się rozszyfrować jako skróty lub akronimy, np. .co łatwo odczytać jako skróconą wersję .com, która z kolei odwołuje się do handlu (commerce), zaś .io rozumiana jest jako akronim input/output, czyli urządzenie wejścia/wyjścia.

IDN

Internationalized Domain Name – domena „zinternacjonalizowana”, czyli zawierająca znaki narodowe. Składa się ze znaków Unicode, które „tłumaczone” są na ASCII za pomocą algorytmu Punycode i stają się widoczne dla systemu DNS. Od domen IDN „zaroiło się” na fali programu nTLD, który umożliwił tworzenie końcówek m.in. w języku arabskim, chińskim czy rosyjskim. Mianem IDN określa się również nazwę domeny. W rozszerzeniu .pl adresami IDN są domeny z nazwą zawierającą co najmniej jedną literę ze znakiem diakrytycznym, np. ą, ć, ż itp.

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Komentarze ( 6 )

Czym możesz się podzielić?

 1. Jan 24 marca 2015 Odpowiedz

  „TLD

  Top Level Domain – domena najwyższego poziomu. Oznacza końcówkę domenową wieńczącą adres www w jego podstawowej wersji, oddzieloną z lewej strony kropką od nazwy kolejnego poziomu. Przykładowo,
  w rozszerzeniu .com.pl domeną
  najwyższego poziomu jest .com.”
  ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

  a nie .pl ?

 2. Marek 24 marca 2015 Odpowiedz

  Do Administratora (bez publikacji na stronie):
  Zamiast „Przykładowo, w rozszerzeniu .com.pl domeną najwyższego poziomu jest .com.” powinno być „Przykładowo, w rozszerzeniu .com.pl domeną najwyższego poziomu jest .pl.”.

 3. gosc 24 marca 2015 Odpowiedz

  „Przykładowo, w rozszerzeniu .com.pl domeną najwyższego poziomu jest .com.”
  naprawdę? xD

 4. Przemysław Ćwik Przemysław Ćwik 24 marca 2015 Odpowiedz

  Jasne, trójliterówka:) dzięki za zwrócenie uwagi, poprawione.

 5. Artur 24 stycznia 2016 Odpowiedz

  A jak ma się sprawa kropek i kresek nad literami w domenach zagranicznych,szczególnie chodzi mi o domeny niemieckie DE,bo z reguły nie używa się kropek np.www.Köln.de tylko zastępuje adresem http://www.koeln.de czy poprawnie będzie również używanie po prostu litery o zamiast ö czyli http://www.koln.de tak jak ma to miejsce w Polsce ?
  Dla pozycjonowania która wersja domeny byłaby najlepsza, jak wygląda również sprawa użycia tych kropek w profilu na Facebooku(w adresie/nazwie) ?

  • Dariusz Litawiński Dariusz Litawiński 26 stycznia 2016 Odpowiedz

   „czy poprawnie będzie również używanie po prostu litery o zamiast ö” – to pytanie raczej do germanisty niż do nas 🙂 Co do pozycjonowania – nazwa domeny ma w tej dziedzinie coraz mniejsze znaczenie. Na pewno należy jednak uniknąć sytuacji, w których używa Pan domeny IDN, podczas gdy wariant non-IDN znajduje się w innych rękach.

Tutaj możesz komentować