Najbogatsi Polacy nie mają swoich domen
Marki to nie tylko zarejestrowane znaki towarowe. Funkcję brandów niekiedy pełnią również nazwiska. Tak jest w przypadku celebrytów, znanych artystów czy biznesmenów. Postanowiliśmy sprawdzić, którzy z najbogatszych Polaków zadbali o swoją „godność” w domenie .pl.
Niedawno do rejestracji została uwolniona domena .ceo. Nie odniosła co prawda zawrotnego sukcesu na starcie, ale znalazła jednego szczególnego amatora. Andrew Davis z Trynidadu i Tobago już pierwszego dnia dostępności tego rozszerzenia zarejestrował w nim ok. 100 nazw, w większości odpowiadających nazwiskom znanych osób – głównie ze światowej czołówki krezusów. Czy zbije na nich fortunę? Wątpliwe. Nie tyle dlatego, by jego „oferta” nie doczekała się zainteresowania, ile dlatego, że sporą część tych domen Davis może stracić w postępowaniu UDRP.
Ale nie uprzedzajmy faktów. Istotne jest to, że domeny z nazwiskami znanych osób to zwykle chodliwy towar, będący przedmiotem zainteresowania domainerów. Nic dziwnego – w końcu na osobistych brandach buduje się często korporacyjne marki. Wystarczy zajrzeć na strony Trump.com, Rothschild.com czy Rockefeller.com – każda z nich należy do grup kapitałowych, będących własnością bogaczy, których nazwiska zawarte są w nazwach tych adresów. W przypadku polskiej śmietanki biznesu sprawy mają się zgoła inaczej.
Sprawdziliśmy, którzy z pierwszej dziesiątki najbogatszych Polaków z listy Forbesa zabezpieczyli swoje nazwisko w domenie .pl. Okazuje się, że polscy krezusi niespecjalnie się przejmują, kto rozporządza „ich” domenami. Oto wyniki kwerendy. W nawiasach obok nazwisk podajemy stan majątkowy biznesmenów, liczony w milionach złotych
1. Jan Kulczyk (11 300)
Tu – „wszystko się zgadza”. Abonentem adresu Kulczyk.pl jest Kulczyk Holding S.A. Domena nie jest jednak aktywna. Organizacja należąca do Jana Kulczyka korzysta natomiast z adresu KulczykInvestments.com. Polski krezus numer 1 nie zadbał jednak o zabezpieczenie swojego pełnego, niedługiego przecież, nazwiska w domenie .pl. Adres JanKulczyk.pl zarejestrowany jest na firmę LexMedia Przemysław Foltynowicz – najprawdopodobniej z intencją jego odsprzedania, ponieważ po wejściu na stronę wyświetla się jedynie formularz kontaktowy.
To jeszcze szybki rzut oka na Kulczyk.com – domena jest zaparkowana. Dane rejestratora są zastrzeżone, jednak w bazie whois podany jest email kontaktowy kulczyk.com [at] contactprivacy.com. Gdyby przypadkiem Jan Kulczyk chciał odkupić domenę.
2. Zygmunt Solorz-Żak (10 700)
Domena Solorz.pl utrzymywana jest na serwerach o wiele mówiących nazwach: domain.for.sale.at.premium.pl i domena.do.kupienia.w.premium.pl. Abonentem jest warszawska firma NVN Dariusz Krawczyński. Obecnie pod adresem znajduje się serwis z częściami samochodowymi, jednak na górze strony widnieje zakładka o treści:
„Domena solorz.pl jest na sprzedaż lub do wydzierżawienia. This domain is for sale or rent. Kontakt: […]”
Z kolei domena SolorzZak.pl utrzymywana jest przez osobę fizyczną i dostępna do zakupu na giełdzie nazwa.pl za jedyne 9 tys. zł. „Właściciel” nazwiska, gdyby zainteresował się adresem, mógłby go zapewne przejąć w sądzie arbitrażowym. Trudniej byłoby mu natomiast zdobyć Solorz.com – adres zarejestrowany jest przez firmę REISON, INC. i nie wygląda na przeznaczony do sprzedaży.
I jeszcze ciekawostka – domena Solorz-Zak.pl wygasa 6 kwietnia br. Jest okazja!
3. Leszek Czarnecki (7100)
Czarnecki to popularne nazwisko. A jednak adres Czarnecki.pl nie pozostaje w użyciu. Domena zarejestrowana jest na osobe prywatną. Utworzona została w 2003 r., zmodyfikowana w 2009. Według snapshotów z Archive.org, przed datą modyfikacji pod tym adresem znajdowała się amatorska strona reklamująca usługi budowy modeli łodzi. Jedyny screen z późniejszego okresu (2012 r.) pokazuje tylko komunikat „not found”. Być może więc biznesmen odkupił domenę ze swoim nazwiskiem, w celu zabezpieczenia swojego wizerunku? Takiej wątpliwości nie ma w przypadku adresu LeszekCzarnecki.pl. Pod tym adresem Czarnecki reklamuje swoją pozazawodową pasję: nurkowanie.
Z kolei pod adresem Czarnecki.com znajdziemy ofertę spersonalizowanych skrzynek pocztowych, np. dla osób posługujących się nazwiskiem Czarnecki. Koszt? 35 dolarów rocznie.
4. Michał Sołowow (6900)
Adres Solowow.pl „zgarnęła” firma Kreativ sp. z o.o., wydawca serwisów internetowych, m.in. Media2.pl, Finansowo.pl, Salon.pl. Nie oferuje go co prawda na sprzedaż, jednak – w razie zainteresowania – zawsze można zapytać. Niewystawianie domeny na sprzedaż to zresztą dobry sposób na alibi w przypadku ewentualnego arbitrażu. Brak zbędnej ekspozycji pozwala tłumaczyć się przed sądem planami „legalnego” wykorzystania spornej nazwy, a potencjalny chętny do zakupienia adresu i tak dotrze do firmy przez dane z bazy whois.
Podobnie jak w przypadku „trójki” z niniejszej listy, domena z pełnym nazwiskiem została jednak zarejestrowana. Adres MichalSolowow.pl znajduje się w rozporządzeniu Klubu Sportowego Cersanit, w którego barwach Michał Solowow startuje jako rajdowiec. Tyle tylko że pod domeną nie znajdziemy żadnej strony – a jedynie komunikat o niemożliwości odnalezienia serwera.
5. German Efromovich (3700)
Tu ciekawostka: „Nazwa domeny efromovich.pl oczekuje w kolejce na rejestrację”. A pełne nazwisko? „Brak informacji o nazwie domeny germanefromovich.pl w bazie Registry NASK.” No cóż, najwyraźniej ten stosunkowo „nowy” na polskim rynku biznesmen dopiero buduje swoją rozpoznawalnosć.
Dotcomowa wersja jego nazwiska przekierowuje na sympatyczną stronę GuyWithTheSmile.com, reklamującą „warsztaty szczęścia” – prowadzone przez innego Efromovicha.
6. Dariusz Miłek (3100)
Szósty najbogatszy Polak nie zadbał o swój „brand”. Domena DariuszMilek.pl jest dostępna do rejestracji, a Milek.pl przekierowuje na stronę dostawcy usług internetowych Kemo.pl.
7. Anna Woźniak-Starak i Jerzy Starak (3050)
Wydawałoby się, że tak charakterystyczne, dobrze brzmiące, a w dodatku „nie-IDN-owe” nazwisko jak Starak aż prosi się o domenową rejestrację i wykorzystanie w charakterze brandu. Domena faktycznie jest zarejestrowana, ale na firmę MAGOT Systemy Informatyczne Paweł Słowik. Pod adresem Starak.pl znajdziemy jedynie formularz kontaktowy – zapewne na wypadek pojawienia się chętnych do złożenia oferty na domenę. Tymczasem domena JerzyStarak.pl pozostaje dostępna do rejestracji…
8. Roman Karkosik (2450)
Tu sytuacja wygląda nieco inaczej. Karkosik.pl to adres firmy jubilerskiej niepowiązanej z „ósemką” z listy Forbesa. Z kolei domena RomanKarkosik.pl jest dostępna do rejestracji. Co ciekawe – nazwa zajęta jest w .com.pl i .eu. Wersja w rozszerzeniu .com.pl wystawiona jest na giełdzie Nazwa.pl za 9 tys. zł. Zdaje się, że… jest okazja!
Roman Karkosik może jednak nie być zainteresowany jej odkupieniem. Unika rozgłosu, który, jak stwierdził, nie służy interesom.
9. Tomasz Domogała (2100)
Również Tomasz Domogała woli trzymać się z dala od domen. Adres Domogala.pl jest zarezerwowany – być może ktoś się zatem na niego skusi. Dostępne do rejestracji są domeny Domagala.com.pl i Domagala.eu. Wersja z końcówką .com jest zaparkowana w serwisie easyDNS. Nazwa „TomaszDomogala” jest dostępna do rejestracji we wszystkich popularnych rozszerzeniach.
10. Antoni Ptak (1900)
Z takim nazwiskiem trudno o wolną domenę. Adres Ptak.pl jest oczywiście zajęty, chociaż żadnych atrakcji pod nim nie znajdziemy. Dysponentem domeny jest firma CAMELEON z Łodzi, definiująca swój obszar zainteresowań na stronie Google+ jako „internet technology”. Również domena AntoniPtak.pl jest zajęta – nie dowiemy się jednak przez kogo. Adres zarejestrowany jest na osobę fizyczną i szczegółowe dane są zastrzeżone. Strona zaparkowana jest na serwerach Nazwa.pl.
Jak widać, najbogatsi Polacy dbają o dyskrecję. Pewnie słusznie – wszak mówi się, że pieniądze lubią ciszę. Jednak posiadanie domeny z własnym nazwiskiem niekoniecznie musi przekładać się na „lans”. To również forma zabezpieczenia swojego wizerunku przed szkodliwym działaniem osób trzecich. „Szeregowy Kowalski” zapewne nie ma powodu do takich środków ostrożoności, jednak krezusi z pierwszej dziesiątki najbogatszych Polaków powinni wykazać się większą zapobiegliwością.
Tagi: Andrew Davis, Forbes, Jan Kulczyk, Leszek Czarnecki, Zygmunt Solorz-Żak
Komentarze ( 6 )
Czym możesz się podzielić?