Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


PO i Nowoczesna używają hasła wyborczego zajętego przez PiS w domenie .pl

PO i Nowoczesna używają hasła wyborczego zajętego przez PiS w domenie .pl

Coś jest w stwierdzeniu, że największym sprzymierzeńcem PiS jest opozycja. Dwa największe ugrupowania spoza obozu rządzącego wybierają się na wybory samorządowe pod hasłem, które partia Kaczyńskiego… już dawno zarejestrowała w domenie .pl.

Prezydium Nowoczesnej wprawdzie uwolniło się od Ryszarda Petru, ale nad partią najwyraźniej wisi fatum krasomówstwa byłego prezesa. Ugrupowanie dowodzone obecnie przez Katarzynę Lubnauer wybrało się do wyborów samorządowych wspólnie z Platformą Obywatelską. Jako myśl przewodnią tandem obrał hasło „bliżej ludzi”.

blizejludzi

Problem w tym, że – jak informuje serwis 300polityka.pl – to samo hasło w swojej kampanii wykorzystał w wyborach samorządowych w 2006 r. PiS. Łatwo się o tym przekonać, wchodząc pod adres BlizejLudzi.pl. Znajduje się pod nim dość rozbudowana witryna (opatrzona opisem „serwis archiwalny”), w której na stronie głównej można przeczytać: „Dzisiaj rozpoczynamy kampanię bliżej ludzi, która ma spowodować, aby Prawo i Sprawiedliwość jeszcze bardziej angażowało się w zwykłe, codzienne ludzkie sprawy. Chodzi o to, aby w Polsce nastał taki porządek społeczny, w którym dobrym będzie dobrze, a złym – źle.”

PO i Nowoczesnej nie przeszkodziło to w „recyclingu” hasła i uruchomieniu na Twitterze hashtagu #BliżejLudzi. Prawdopodobnie nie doszło do tego przez zbagatelizowanie sprawy, tylko brak researchu. Nawet tak podstawowego, jak sprawdzenie, czy fraza nie została zajęta w domenie .pl. Rezultat jest taki, że opozycja padła ofiarą internetowej „beki”, a „proludzki” slogan nieco stracił na swej sile wyrazu.

Zaskakujące w tym wszystkim jest to, że po niemal trzydziestu latach funkcjonowania domeny .pl i mniej więcej dwóch dekadach funkcjonowania szeroko dostępnego internetu wizerunkowe wpadki z adresem internetowym w roli głównej wciąż są powszechne. A przecież wystarczy dokonać szybkiej kwerendy w Google lub wpisać nazwę z końcówką .pl w pasek przeglądarki internetowej, by uchronić się od szeregu nieprzyjemnych następstw… Last but not least: jak można lansować hasło nośnego medialnie przedsięwzięcia, niezabezpieczając go przez rejestrację odnośnej frazy w domenie .pl?

Tagi: , , , , , ,

Komentarze ( 8 )

Czym możesz się podzielić?