Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Czy domaining jest etyczny?

Czy domaining jest etyczny?

Wtórny rynek domen od dawna jest w dojrzałej fazie, jednak domaining wciąż cieszy się niepochlebnymi opiniami „w niektórych kręgach”. Czy inwestowanie w adresy www jest etyczne?

Chyba każdy domainer działający na rynku przez parę lat spotkał się z oskarżeniem o „wyłudzanie pieniędzy”. „Wyłudzanie” ma polegać  na tym, że domainer posiada dobro, którym zainteresowany jest ktoś inny, i żąda za nie określonej ceny. Tak przecież działa cała gospodarka, jednak zdaniem wielu klientów końcowych domainer nie powinien „przetrzymywać” tego dobra, ponieważ nie robi z nim niczego konkretnego – podczas gdy klient końcowy ma konkretny pomysł na biznes, do realizacji którego potrzebuje właśnie adresu. Na podobnej zasadzie można oskarżać właścicieli nieruchomości, że wynajmują lub sprzedają mieszkania, których sami nie używają. Przecież tyle osób chciałoby zamieszkać na wygodnym metrażu lub otworzyć biznes w dogodnie usytuowanym lokalu – dlaczego więc żądać pieniędzy za udostępnienie tej przestrzeni końcowemu odbiorcy, który „spożytkuje” ją lepiej niż właściciel?

Tego typu argumentami i analogiami można się przerzucać bardzo długo. Sprawę można również niuansować o konkretne operacje na domenach, np. przechwytywanie nazw, które w wyniku niedopatrzenia nie zostały odnowione przez poprzedniego abonenta. Do tego dochodzi cybersquatting i szereg innych działań związanych pośrednio z inwestowaniem w adresy, jak marketing afiliacyjny. Wszystkie z nich można sproblematyzować i rozpatrywać w wymiarze moralnym.

Jeśli jednak spojrzeć na domaining „z lotu ptaka”, jako całą branżę funkcjonującą według określonych schematów, to czy z tej perspektywy wyda nam się ona etyczna czy moralnie dwuznaczna? Mniej więcej takie pytanie postawił Elliot Silver swoim czytelnikom. Zdecydowana większość wybrała tę pierwszą odpowiedź. Poniekąd trudno się temu dziwić: respondentami byli głównie domainerzy. Wśród nich znalazło się jednak kilka osób, które wyraziły wątpliwości w odniesieniu do etyczności branży.

etykadomaining

A jak sprawa wygląda z waszego punktu widzenia? Czy uważacie, że domaining jest w pełni etyczny czy ma jakieś „grzeszki” na swoim sumieniu?

Tagi: ,

Komentarz ( 1 )

Czym możesz się podzielić?

  1. Peter 9 października 2018 Odpowiedz

    ma grzeszki, ostatnio afera z „i” które ma inną kropkę 😀

Tutaj możesz komentować