Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


W pierwszym kwartale rejestr .pl skurczył się „tylko” o 6 tys. nazw. Raport NASK za Q1 2018

W pierwszym kwartale rejestr .pl skurczył się „tylko” o 6 tys. nazw. Raport NASK za Q1 2018

Ponura passa trwa. W ciągu trzech pierwszych miesięcy bieżącego roku z rejestru .pl ubyło 6 tys. nazw. To ósmy z rzędu spadkowy kwartał polskiej końcówki krajowej.

Na koniec marca w rejestrze .pl utrzymywanych  było 2 570 276 nazw – czytamy w najnowszym raporcie NASK. Wynik na koniec grudnia 2017 r. wyniósł nazw. Różnica wynosi więc 5787. Namiastki pocieszenia dostarcza fakt, że spadek jest mniejszy niż w poprzednim kwartale, gdy różnica wyniosła blisko 16 tys. Jest jeszcze jeden promyk nadziei dla rejestru: wskaźnik odnowień na koniec marca wyniósł 63,29 proc., co – jak podkreśla we wstępie do raportu dyrektor NASK – stanowi wynik najlepszy od dziewięciu lat, choć od rezultatu z grudnia (62,62 proc.) wyższy o niewiele ponad pół procenta. Nie wiadomo, czy śmiać się, czy płakać, więc może lepiej po prostu zachować kamienną twarz i nie porównywać tego odsetka ze wskazaniami innych rejestrów ccTLD zamieszczanymi m.in. w raportach CENTR. W ujęciu graficznym wykres dynamiki odnowień prezentuje się jednak lepiej niż krzywa ilustrująca przyrost zasobów rejestru.

nask1
nask2

Wśród sukcesów NASK Wojeciech Kamieniecki wymienia wzrost liczby domen zabezpieczonych mechanizmem DNSSEC, która na koniec marca br. wyniosła 487 tys. Gwałtowny wzrost tej liczby z poziomu ok. 40 tys. na koniec ubiegłego roku to rezultat wprowadzenia protokołu dla niemal 450 tys. adresów przez nazwa.pl, największego rejestratora na polskim rynku – więc trudno tu mówić o wzroście „organicznym”.

Korzystnie prezentuje się natomiast wskaźnik rejestracji nowych nazw. Liczba nowo zarejestrowanych adresów w trzecim kwartale br. wyniosła 246,4 tys. – o ponad 25 tys. więcej niż w poprzednim. W tej kategorii widać trend wzrostowy.

nask3

Przybyło również abonentów adresów .pl, których liczba na koniec marca była wyższa o 5,7 tys. niż w grudniu i wyniosła 1 047 852 – z czego 66,36 proc. stanowili przedsiębiorcy. Ponadto widać rosnącą popularność domen IDN. Liczba rejestracji nazw ze znakami narodowymi wraca do poziomu z 2016 r. , choć jest znacznie niższa niż w roku 2015. Do wzrostów doszło również w segmencie opcji, gdzie wynik w ubiegłym kwartale był wyższy niż na koniec ubiegłego roku a także w latach 2015–2016.

Do zabawnej sytuacji doszło w statystykach dotyczących rejestratorów. Firmy z grupy home.pl wycofały zgody na publikację swoich wyników, ale wciąż figurują w zestawieniu – tyle że anonimowo, oznaczone jako „rejestrator”. By ustalić, kto jest kim, wystarczy zajrzeć do poprzednich raportów, ponieważ wahania w wynikach niemal nigdy nie są na tyle duże, by doszło do istotnych zmian w pozycjach zajmowanych na liście. Jednak ze względu na obowiązywanie RODO nie będziemy ryzykować „ujawniania danych” i w celu sprawdzenia, na których miejscach w zestawieniach znajdują się home.pl, AZ.pl i premium.pl, odsyłamy do poprzedniego raportu.

nask4


Tutaj możesz komentować