Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.

Poznańska Grupa R22 podbija rumuński rynek domen i hostingu. Celuje w 30 proc. udziałów

Poznańska Grupa R22 podbija rumuński rynek domen i hostingu. Celuje w 30 proc. udziałów

Grupa R22 wchodzi z przytupem na rumuński rynek domen i hostingu. Należąca do poznańskiej spółki marka H88 Hosting przejęła 99,9 proc. udziałów w bukaresztańskiej firmie hostingowo-domenowej Gazduire Web.

„Gazduire” po rumuńsku oznacza hosting. Zdaniem Jakuba Dwernickiego, prezesa Grupy R22, sama ta nazwa, z uwagi na swój generyczny charakter, ma dużą wartość na rumuńskim rynku. A jest to rynek, który rozwija się w bardzo szybkim tempie: ok. 20 proc. w skali roku. Ta dynamika ma się utrzymać w ciągu najbliższych kilku lat. Jest jeszcze coś, co skłoniło poznańskiego registrara do zainteresowania się Rumunią: od tego roku nazwy z końcówką .ro sprzedawane są w ramach rocznego abonamentu – a nie jak dotychczas w modelu wieczystym. W efekcie wartość tego rynku szybuje w szybkim tempie.

Wraz z przejęciem Gazduire Web R22 zyska 15 proc. udziałów w rumuńskim rynku hostingu i domen, a także 50 tys. adresów internetowych i 30 tys. klientów. Te zasoby zagwarantują poznańskiej spółce pozycję lidera branży, ale na tym jej ambicje się nie kończą. Właściciel marki H88 planuje kolejne akwizycje, które mają mu zapewnić 20 proc. udziałów w rumuńskim rynku do końca bieżącego roku, a finalnie – ponad 30 proc. Dwernicki szacuje, że w ciągu pięciu lat rumuński rynek domen i hostingu podwoi swoją wartość. Jednocześnie ocenia, że taki sam dystans czasowy dzieli poziom rozwoju tamtejszej branży od rodzimej.

Poznańska spółka nie zmierza ograniczać się do jednego kraju w regionie. Jej prezes zdradza, że firma prowadzi rozmowy na kilku frontach, ale nie chce na razie informować o szczegółach. Biorąc pod uwagę, że rynki hostingowo-domenowe w znacznej części krajów Europy Środowo-Wschodniej znacząco odstają od polskiego i mają przed sobą perspektywę dynamicznego rozwoju, strategia związana z akwizycją podmiotów w tych krajach wydaje się świetnym pomysłem na pomnożenie kapitału. Jakie będą efekty? Zobaczymy za kilka lat. Być może krajowym potentatom – home.pl i nazwie – wyrośnie poważny konkurent, który przekuje swoje sukcesy za granicą na wzmocnienie pozycji na rynku polskim. Obecnie R22 posiada ok. 16 proc. krajowego rynku hostingowo-domenowego.

Tagi: , , , , ,

Komentarze ( 2 )

Czym możesz się podzielić?

 1. Jan 5 września 2018 Odpowiedz

  Redakcjo – proszę o podanie linka do materiałów potwierdzających tak dużą dynamikę rozwoju rynku rumuńskiego i udział spółki Gazduire.

  Według informacji (po zalogowaniu) na portalu https://webhosting.info spółka ta ma zaledwie 9 pozycję w Rumunii, co potwierdzają również badania https://myip.ms. Twierdzenia o 15% udziału tej spółki.

  Zgodnie z http://research.domaintools.com/statistics/tld-counts/ w domenie .ro jest zarejestrowane 600tys nazw domen, więc 50tys adresów to zaledwie 8% rynku.

  • Przemysław Ćwik Przemysław Ćwik 6 września 2018 Odpowiedz

   To dane z komunikatu Grupy R22 i wypowiedzi p. Dwernickiego, prawdopodobnie pochodzi z informacji biura prasowego firmy – my jej nie otrzymaliśmy, link do źródła podany jest w tekście. Zakładam, że nadawca nie pomylił się w kalkulacjach, ani nie rozpowszechnia celowo nieprawdziwych danych. Gdy mowa o udziałach, zapewne chodzi zarówno o udziały w rynku domen, jak i hostingu.

Tutaj możesz komentować