Rynek domen

Biznes zaczyna się od domeny.


Pojawił się rejestrator domen dla sieci TOR. Przyjmuje płatności wyłącznie w Monero

Pojawił się rejestrator domen dla sieci TOR. Przyjmuje płatności wyłącznie w Monero

Swoich rejestratorów domen ma nie tylko internet, ale również „głęboki internet”. W deep webie pojawił się usługodawca, który oferuje sprzedaż mnemonicznych adresów w domenie .onion.

Głęboki internet funkcjonuje inaczej niż ten jawny, ale również posiada swoje domeny. A ściślej pseudodomeny – utworzone wyłącznie po to, by umożliwić nazwanie punktów końcowych w sieci i  niepowiązane w żaden sposób z systemem DNS. W przypadku dark webu chodzi o sieć TOR, czyli The Onion Router. To właśnie od jej nazwy, odnoszącej się do tzw. trasowania cebulowego, pochodzi nazwa rozszerzenia .onion. Jego „nazwy domenowe”, odpowiedniki zwykłych adresów internetowych, to bezsensowne i niezapamiętywalne ciągi znaków, generowane z kluczy publicznych i połączone z „cebulową” końcówką.

Niedawno w internetowym podziemiu działalność rozpoczął prawdopodobnie pierwszy rejestrator domen .onion: TitoMedusDomain. Trudno określić status tego podmiotu, ale nazwijmy go umownie „firmą”. Oferuje ona rejestrację i sprzedaż adresów z końcówką .onion w postaci mnemonicznej, czyli możliwej do zapamiętania dla użytkownika. Zgodnie z komunikatem opublikowanym przez registrara na forum Reddit płatności za adresy przyjmowane są wyłącznie w Monero (XMR) – kryptowalucie nowej generacji gwarantującej znacznie większą anonimowość niż Bitcoin. Sam rejestrator posługuje się adresem TitoMedusDomain.onion, pod którym działa również jego strona. Oczywiście lokalizacja jest dostępna wyłącznie za pośrednictwem przeglądarki TOR.

To kolejny ciekawy sygnał związany z krzyżowaniem się ścieżek branży domen i kryptowalut – oraz powstawaniem nowych, interesujących nisz o pewnym potencjale inwestycyjnym. Niedawno po raz kolejny opisywaliśmy temat „domen” Ethereum – mnemonicznych adresów portfeli tej kryptowaluty, które sprzedawane są na rynku wtórnym, m.in. na platformie Sedo. Teraz w innym zakątku sieci odkrywa się kolejna przestrzeń umożliwiająca handel adresami niepowiązanymi z systemem DNS.

Tagi: , , , , , , ,

Komentarz ( 1 )

Czym możesz się podzielić?